Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родният замък на Батенберг – място за поклонение и за сватби

7
Снимка: фондация "Хайлигенберг-Югенхайм"

Замъкът Хайлигенберг се намира южно от Франкфурт на Майн и близо до Дармщат. Но не само природните красоти и архитектурата са интересни за българите, посетили провинция Хесен и отскочили до Хайлигенберг.

В имението там е роден първият български владетел след освобождението през 1878 година – княз Александър фон Батенберг. Д-р Зигрун Комати е част от петчленния екип, посветил три години на проучвания и изследвания, залегнали в изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", която гостува в Националната галерия по покана на фондация "Ценности".

Зигрун Комати
Дамата е председател на Германско-българското дружество за насърчаване на отношенията между Германия и България. От 2015 г. е тясно свързана с фондацията на семейството на Батенберг.

Д-р Комати е сред инициаторите на споразумението за приятелство между Зеехайм-Югенхайм и Карлово.

Пред "Покана за пътуване" тя разказа как българите могат да стигнат до родното място на Батенберг, как той присъства в него и как изглежда самият замък. Пък ако решат, могат да вдигнат дори сватба там, защото палатът предлага гурме изживявания и е чудесен декор за венчавки.

Повече – в звуковия файл


Снимки – фондация "Хайлигенберг-Югенхайм", Кайя Христова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31