Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Попов: Свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия

Защо Несебър може да отпадне от ЮНЕСКО?

| обновено на 27.09.23 в 12:42
Снимка: БГНЕС

Туризмът се разглежда като важна индустрия за множество държави, включително България, където той играе съществена икономическа роля. Интервю с Димитър Попов, член на Управителния съвет на Българската асоциация за алтернативен туризъм, предоставя инсайт в предизвикателствата, свързани със свръхексплоатацията на туристическите забележителности и как може да се насочи туризмът към устойчива практика.

Туризмът, според Попов, играе ключова роля в икономиката на България, въпреки разногласията относно точната му дял в брутния вътрешен продукт. Той подчертава, че за страната този сектор е от жизнено значение и има положителен туристически баланс. Туризмът допринася за увеличаване на икономическата активност и заетостта.

Според него свръхексплоатацията на туристическите забележителности може да доведе до сериозни последствия. Попов споменава потенциалния риск Несебър да бъде изваден от списъка с културно наследство на ЮНЕСКО. Той акцентира, че проблемът не е само в броя на посетителите, но и в начина, по който се управляват културните паметници и ценности.

Попов смята, че инвеститорите в туризма у нас имат склонност да изграждат нови хотели и комплекси, които могат да навредят на културното наследство. Той изтъква, че държавата чрез Министерството на туризма трябва да предприеме мерки за защита и запазване на историческите и културни стойности.

"Гръцкият хотелиер знае, че никой няма да построи хотел пред неговия и инвестирайки, има гарантирани приходи десетки години напред. Мерките трябва да бъдат предприети от държавата, разбира се, при нас има Министерство на туризма", казва той.

За постигане на устойчив туризъм Попов предлага преориентиране на туристическите групи. Той подчертава необходимостта от разнообразие в туристическите продукти, като освен морския туризъм, да се развиват и други видове туризъм като “пешеходния". Този подход може да разреди туристическия натиск и да спомогне за устойчивото развитие на регионите.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

"Купи книга, дари надежда"- събира средства за училище в Русаля

Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..

обновено на 04.04.25 в 10:05
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13