Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николета Атанасова: Не видях разруха. Животът в градовете на Украйна продължава

| обновено на 29.09.23 в 14:11
Площад "Независимост" в Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната, която в момента разкъсва сърцата и душите на хората в Украйна, е тежка и жестока. Но в сянката на конфликта, който често асоциираме с разруха и страх, има истории за надежда и солидарност. Журналистът от БНР, Николета Атанасова, разказва за своето посещение в Украйна в предаването "Нашият ден" и споделя впечатленията си от страната и хората там.

По нейните думи голяма част от тежестта на войната в Украйна се носи на плещите на доброволците и неправителствените организации. Скоро след пристигането си в Украйна, Николета Атанасова забелязва нещо, което може би не би очаквала - животът във всички украински градове продължава обичайно. Въпреки конфликта, хората там се стремят да водят нормален живот и да се справят с предизвикателствата на ежедневието.

Една от неправителствените организации, с които журналистът Николета Атанасова се запознава по време на своето пътуване, е "Ветерански Простор". Тази организация, базирана в град Виница, работи с ветерани от войната, които често са млади мъже на възраст между 22 и 23 години. Техният подход включва физическа рехабилитация, психологическа подкрепа и групова терапия.

"Ветерански Простор" разполага с кабинет за физическа рехабилитация, където ветераните могат да получават масажи, лечебна физкултура и дихателни упражнения. Физическият рехабилитатор работи с тях не само в кабинета, но и на място при тези, които не могат да се движат лесно. Има също и специалисти по психология, които предоставят подкрепа както на индивидуално, така и на групово ниво.

Освен това, организацията работи и за подобряване на местните условия. Например събират средства и материали, за да предоставят хуманитарна помощ във формата на многофункционални легла, дюшеци и медицински препарати. Тази помощ стига до различни болници, където се грижат за ранените войници и лица в реанимационни отделения.

С други думи, организациите като "Ветерански Простор" се опитват да съчетаят физическа, психологическа и социална подкрепа за ветераните и техните семейства, които се борят с последиците от войната.

Има и други организации, като благотворителната фондация "Виница – комфортен и безопасен град", която също се стреми да помага на хората в Украйна. Те събират средства и ресурси за изграждане на противотанкови съоръжения и предоставят хуманитарна помощ.

Но най-важното е, че тези организации показват, че в моменти на криза и беда, хората могат да се обединят и да помогнат на тези, които се нуждаят. Изглежда, че надеждата и солидарността все още са живи и добрите хора продължават да дават най-доброто от себе си, дори в условия на война.

Повече за това с кого се срещна в Украйна Николета Атанасова – чуйте от разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15