Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вдъхновяваща, поетична и достъпна наука в Нощта на учените 2023

Презентации, работилници, лаборатории, срещи с учени и хора на изкуството – 30 български града се включват с богата и интригуваща програма в Европейската нощ на учените 2023

Родопската теснолинейка

"Науката е поезията на реалността", казва Ричард Докинс, един от най-изявените учени на съвремието. В духа на това разбиране за научното познание протича и Европейската Нощ на учените - инициатива, чиято програма се обогатява и развива с всяка изминала година.

На 29 септември Нощта настъпва с програма в 30 града - от Асеновград до Белоградчик, от Бургас до Варна, от Долна Митрополия до Ямбол. В начинанието да покаже вдъхновяващата страна на науката се включва и родопската теснолинейка Септември-Добринище.


И тъй  като прекалено много интересни и хубави неща ще се случват по едно и също време на различни места, организаторите дават възможност програмата да се следи и онлайн на живо в YouTube канала и профила във Facebook на проекта от дигиталното студио на София Тех Парк – ClubHouse.

Чуйте разказа на Любов Костова от фондация "Красива наука" – един от организаторите на феста – за събитията от програмата, за акцентите, новите инициативи, както и станалите вече традиционни и очаквани от публиката локации.

В Нощта на учените врати отваря и Медицинският университет София с лаборатории за деца, както и с интригуващи презентации от теми като биобанкиране и епигенетика до модифициране на генома и геномни технологии в диагностиката на онкологичните заболявания.

Програмата на Медицинския университет в София представя гл. ас. Дарина Качакова.

Не пропускайте и вдъхновяващия разказ на Иво Джокин - човекът, спасил от разруха училищната сграда в село Байкал, община Долна Митрополия. Той разказва не само как училищата в цялата община Долна Митрополия ще се свържат със сателит на НАСА в Нощта на учените, но и колко ключова е ролята на учителите в това да запалят децата – утрешните изобретатели - да опознават и обикват науката.

Традиционно богата и интересна е програмата на Нощта в Русе. От 2016 г. тя се организира от Русенската Търговско-индустриална камара. Програмата е балансирана така, че да насърчи участието както на изкушените от науката и технологиите, така и млада публика. Съществен акцент е и връзката между изкуства и наука.

Снимки - ФС на Европейската нощ на учените
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05