Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вдъхновяваща, поетична и достъпна наука в Нощта на учените 2023

Презентации, работилници, лаборатории, срещи с учени и хора на изкуството – 30 български града се включват с богата и интригуваща програма в Европейската нощ на учените 2023

Родопската теснолинейка

"Науката е поезията на реалността", казва Ричард Докинс, един от най-изявените учени на съвремието. В духа на това разбиране за научното познание протича и Европейската Нощ на учените - инициатива, чиято програма се обогатява и развива с всяка изминала година.

На 29 септември Нощта настъпва с програма в 30 града - от Асеновград до Белоградчик, от Бургас до Варна, от Долна Митрополия до Ямбол. В начинанието да покаже вдъхновяващата страна на науката се включва и родопската теснолинейка Септември-Добринище.


И тъй  като прекалено много интересни и хубави неща ще се случват по едно и също време на различни места, организаторите дават възможност програмата да се следи и онлайн на живо в YouTube канала и профила във Facebook на проекта от дигиталното студио на София Тех Парк – ClubHouse.

Чуйте разказа на Любов Костова от фондация "Красива наука" – един от организаторите на феста – за събитията от програмата, за акцентите, новите инициативи, както и станалите вече традиционни и очаквани от публиката локации.

В Нощта на учените врати отваря и Медицинският университет София с лаборатории за деца, както и с интригуващи презентации от теми като биобанкиране и епигенетика до модифициране на генома и геномни технологии в диагностиката на онкологичните заболявания.

Програмата на Медицинския университет в София представя гл. ас. Дарина Качакова.

Не пропускайте и вдъхновяващия разказ на Иво Джокин - човекът, спасил от разруха училищната сграда в село Байкал, община Долна Митрополия. Той разказва не само как училищата в цялата община Долна Митрополия ще се свържат със сателит на НАСА в Нощта на учените, но и колко ключова е ролята на учителите в това да запалят децата – утрешните изобретатели - да опознават и обикват науката.

Традиционно богата и интересна е програмата на Нощта в Русе. От 2016 г. тя се организира от Русенската Търговско-индустриална камара. Програмата е балансирана така, че да насърчи участието както на изкушените от науката и технологиите, така и млада публика. Съществен акцент е и връзката между изкуства и наука.

Снимки - ФС на Европейската нощ на учените
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България" и мечтите нависоко

Човешкият дух не спира да лети напред и нагоре – това ще докаже Четвъртото издание на младежкия научен фестивал "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се завръща на 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк. За научните работилници, интерактивните изложби, провокиращите мисълта лекции и демонстрации говори в "Нашият ден"  доц. д-р Владимир Божилов –..

публикувано на 24.06.24 в 09:58

Емил Данаилов между лунните пейзажи на Исландия и пустинята Тасили н'Аджер в Алжир

Исландия определено е страна, която вълнува въображението със своите гейзери, водопади, сурова природа и народ, потомци на викингите. Вероятно приказната среда е причината 80 на сто от исландците да са абсолютно убедени, че троловете съществуват и че горски гора живеят във всяка скала. Най-омагьосваща е обаче перспективата да видиш с очите си, не..

публикувано на 24.06.24 в 08:50
Атанас Кръстанов

Атанас Кръстанов: Какво се случи след аварията в Чернобил през 1986 година?

Какво се случи на 26-и април 1986 година след аварията на атомната централа в Чернобил, какво бе оповестено в България и какво направиха властите – на тези въпроси отговаря в предаването "Следобед за любопитните" Атанас Кръстанов – физик и експерт. "Преди всичко науката за радиационната безопасност обхваща всички хуманитарни науки – физика,..

публикувано на 23.06.24 в 09:55

Проф. Йордан Калайков: От нас зависи да настроим себе си да приемаме ежедневието си

Проф. Йордан Калайков издаде книгата "Педагогически размисли и прозрения". Той е професор, доктор на науките, писател и художник. Публикувал е над 70 книги в областта на образованието и 17 книги с проза, поезия и есеистика. Негови разкази и есета са издавани в сп. “Пламък”, сп. ”Везни”, “Литературен вестник”, “Литературен форум” и др. Негови..

публикувано на 22.06.24 в 09:30
Гледка от стария град

Ронда – град на бикоборци и бандити

Ронда е един от най-старите градове в Европа. Разположен е в южната част на Испания, на 100 км североизточно от Малага в Андалусия. Наричат го "селище на тореадори и бандити". Защо го свързват с бикоборците? Обяснението за бандитите е лесно – пътят до Ронда върви по ръба на дълбока пропаст, а самият град е разположен високо в планината върху две..

публикувано на 21.06.24 в 16:40