Сградата DOT.Sofia, проектирана от I/O архитекти (Вяра Желязкова и Георги Кътов), се отличи с голямата награда в петото издание на конкурса "Български архитектурни награди". Този престижен конкурс се организира ежегодно от Камарата на архитектите в България (КАБ) и представлява важно събитие за архитектурната общност в страната.
Церемонията по награждаване се проведе на 28 септември в "София Хотел Балкан" под патронажа на министъра на регионалното развитие и благоустройството, г-н Андрей Цеков. Наградата е в признание на иновацията и изкуството, които се срещат в проекта на DOT.Sofia.
Сградата DOT.Sofia се намира в сложния контекст на Женския пазар в София и има амбицията да промени и обнови този важен градски район. Проектът представлява иновативен подход към архитектурата и урбанистичния дизайн, като съчетава съвременни изкуствени решения с оглед на постигане на устойчивост и енергоспестяване.
Голямата награда бе връчена на арх. Георги Кътов и арх. Вяра Желязкова от министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, председателя на КАБ арх. Владимир Милков и председателя на международното жури арх. Франсоа Валентини.
Ето какво сподели арх. Кътов в ефира на "Нашият ден":
"До този момент сме печелили само специални награди в този конкурс. В него се оценяват некомерсиални творби. Това е една разлика, която не се прави винаги. Големите инвестиции и обекти не винаги са носители на качество и обратно – в по-малките творби архитектите могат да се концентрират и да бъдат по-задълбочени".
В интервю за "Нашият ден" арх. Владимир Милков, председател на Управителния съвет на КАБ и носител на голямата награда, сподели: "30 проекта са заявили участие. Това е абсолютно нормално. Това не са проекти, а реализирани сгради. За мащабите на България в рамките на две години 30 добри качествени реализации са предостатъчно. Нямаме категории – избираме най-добрата реализация с най-добрата архитектура. Оценява се също и социално икономическата насоченост, реализация, която обединява обществото и служи в полза на хората, а също и устойчивост и енергоспестяване, която е красива и в която са приложени иновативни решения".
Сградата DOT.Sofia представлява пример за архитектурна иновация и смел дизайн, които могат да вдъхновяват бъдещите проекти в страната и да допринесат за подобряване на градската среда и качеството на живот на хората.
Специална награда за социален принос и успешно представяне на Венецианско архитектурно биенале 2023 получи екипът на POV architects за проекта “Education Is the Movement From Darkness to Light”, с който България участва в световния форум.
Още 4 проекта получиха специалните награди на международното жури:
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg