Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Велислава Донкина

Какви са предизвикателствата пред психичното здраве на българина?

Грижата за душевния и телесния живот е основополагаща за функционирането на една нация

| Интервю
Д-р Велислава Донкина
Снимка: БНР

Всяка година през октомври светът обръща внимание на психичното здраве. Психичното здраве и грижата за него е една от болните теми в здравеопазването.

"Необходимо е усилие, много по-често от това от един ден в годината или от един месец дори, да мислим за психичното здраве, емоционалното здраве, вътрешния ни свят, вътрешните ни реалности по какъв начин влизат в противоречие или правят мост към външната реалност".

Това казва в интервю за БНР д-р Велислава Донкина, клиничен психолог.

Продължават да липсват цялостни програми за подкрепа, които да могат да бъдат устойчиви във времето, да получават финансиране и грижа от страна на обществените и държавни институции. Да бъдат част от плана на цялото общество.

Клиничният психолог коментира, че сред всички има едно нарастващо напрежение да се справяме с натиска на времето, в което живеем.

"Някак хората изглеждаме още по-изгубени в цялата тази промяна. Няма как да останем слепи за агресията, нетолерантността, промяната в отношенията между хората."

Клиничните психолози през последните години полагат големи усилия в популяризирането в опита да се направи достъпна не само като разбиране сред хората, а как може да помогне такава грижа. Но и да бъде достъпна в нейния чисто финансов аспект. В България липсва нормативна уредба, която да осигурява защитеност за потребителите, и от друга страна, на какви изисквания трябва да отговаря един специалист?

"Характерно за психотерапевтичната и консултативната психологична грижа е, че ние имаме нужда от повече време. Така работи човешкият ум, така работи човешкото сърце, че много рядко с единична консултация нещо съществено да се промени", посочва д-р Донкина.

Работа с клиничен психолог е наложителна при пациенти със злокачествени, хронични заболявания, както остри телесни състояния, но тази услуга все още не е регламентирана в България.  

"Добре работещите закони могат да бъдат това нещо, което ни превръща в културни и цивилизовани хора, които живеят в цивилизовано общество. С усилията на професионалистите, на всички съсловни организации, на Асоциацията на психолозите и психотерапевтите в медицински структури ще бъде възможно да внесем началото на една промяна, която да бъде ползотворна", казва в заключение д-р Велислава Донкина.

Чуйте подробности в звуковия файл.




По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31