Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спас Панчев, филателист: Най-скъпи са марките, които имат грешка или неточност

| обновено на 09.10.23 в 11:26
Снимка: Национален политехнически музей

На 9 октомври всяка година се отбелязва Световният ден на пощите. Този ден предоставя възможност за обсъждане на интереса към филателията, колекционирането и изучаването на пощенски марки.

Филателистите са страстни събирачи и историци на пощенските марки, които често разкриват удивителни истории и традиции. В ефира на "Нашият ден" ви срещаме с един от тях.

Спас Панчев, председател на Съюза на българските филателисти, споделя интересни факти за българските пощенски марки. Въпреки че много хора не знаят, българската пощенска марка предхожда българската парична единица. Първите четири издания от пощенски марки имат изображение с българския лъв. 

Въпреки че много хора събират пощенски марки, някои от тях са се превърнали в истински съкровища. Г-н Панчев отбелязва в интервюто, че първите български марки са сред най-ценните и желани от колекционерите. Днес е "изключително трудно да се намери пълна серия от оригинални пощенски марки с оригинално лепило на гърба, защото въпреки че са издадени в огромни тиражи, много от тях са изчезнали с годините и стават все по-редки", обяснява той. 

Интересно е също така, че най-скъпите марки невинаги са тези с най-красивия дизайн или с най-важната историческа стойност. В ефира на предаването Спас Панчев споделя, че най-ценните са обикновено тези марки, върху които има някаква грешка или неточност в печатния процес. Тези рeдки марки се превръщат в настоящи съкровища и предмети на страстно колекциониране от напредналите филателисти.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45

Брадатият лешояд се завръща в българската природа

Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..

публикувано на 15.05.25 в 09:35
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58