От 9 до 15 октомври град Севлиево става домакин на 18-ите "Празници на тиквата", традиционно известни също като "Празник на тиквата". Този цветен и забавен фестивал, организиран от Община Севлиево, ще предостави на посетителите богата програма и интересни събития.
Програмата на фестивала стартира днес със забавното ателие и изложбата "Тиквени цветни фантазии" в Дандолови къщи. Освен това, започва и Националният фестивал "Вълшебникът театър", който ще продължи до 11 октомври и обещава много вълнуващи изпълнения.
Събитието включва и изложбата "20 години Детски арт център Видима", която представя творчеството на децата в града.
Празниците на тиквата в Севлиево събират на едно място земеделски производители и търговци от цялата страна и се превръщат в най-стария есенен панаир в България. Този традиционен ден привлича посетители с вкусни ястия, кулинарни изложби, ателие, тиквени конкурси, демонстрации и забавления.
Ирена Камбурова, началник отдел "Култура, туризъм и международно сътрудничество" към Общината, споделя повече за събитието: "Използвам възможността да поканя всички на 18-ото издание на този цветен и забавен празник, който ще предложи цяла гама от впечатления и изживявания“.
Защо "град на тиквата"?
Ирена Камбурова разяснява, че идеята за "Празника на тиквата" се зародила преди години, когато група ентусиасти в града решили да организират празник, който да отразява историческите корени на региона. Тогава в Севлиево са се отглеждали много тикви, които имат характерни завити палци, подобни на този на ръката на човека. Този специфичен детайл вдъхновил идеята за тиквен празник и дал името му.
Така градът Севлиево остана свързан с традицията на "Празника на тиквата", който сега се превърна в едно от най-очакваните и цветни събития в региона.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg