Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Европейският парламент колекционира съвременно изкуство?

Снимка: СБХ

С какво изкуство се представя България? В "Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство" българското жури изложи нашите предложения за колекцията, някои от които могат да бъдат избрани и откупени от специалната художествена комисия на Европейския парламент. Творбите могат да бъдат видени в София до 22 октомври 2023 г.

Художествената колекция на Европейския парламент (ЕП) е създадена през 1980 г. по инициатива на Симон Вейл, първата председателка на ЕП, избрана чрез преки избори. Оттогава ЕП е събрал над 500 представителни произведения от държавите − членки на ЕС, с акцент върху млади и обещаващи художници. През 2011 г. за пръв път парламентът се сдоби с творби от България и Румъния.

Тази година българското бюро на ЕП покани четирима артисти и изкуствоведи да дадат своите предложения. Това са Ния Табакова от Държавния културен институт към Министъра на външните работи, Долорес Дилова от Съюза на българските художници, Мартин Косташки от Националната галерия и преподавателят от Националната художествена академия Венелин Шурелов. 

Те номинираха само авторки, според критериите за селекция на произведения за тази конкурсната сесия: да са жени-творци от България, да работят със съвременни артистични похвати и чрез творбите си да разглеждат актуални теми и сюжети, които кореспондират с европейските ценности.

След показването им в София, художествена комисия в Брюксел ще прецени кои от избраните творби да бъдат закупени за колекцията на Европейския парламент и изложени в сградите му в Страсбург, Брюксел и Люксембург.

В "Какво се случва" трима от селекционерите, Ния Табакова, Долорес Дилова и Венелин Шурелов, разказват за произведенията и посланията им.

Снимка – СБХ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Чичанова – българката, която покори испанския фестивал "Las Fallas"

Испанският фестивал "Las Fallas" е симфония от цветове, изкуство и веселие. Празникът на пролетта във Валенсия олицетворява душата на испанците и е част от списъка на световното нематериално културно изкуство на ЮНЕСКО. Основна атракция на фестивала са традиционните гигантски фигури, наречени "фаи".  Те носят настроение, като шестват из града, а..

публикувано на 20.05.24 в 10:25
Влади Въргала (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Влади Въргала – актьор, режисьор, сценарист и художник

Владислав Карамфилов или както е известен – Влади ОоооВъргала, е завършил  НАТФИЗ  със специалност " Актьорско майсторство " за драматичен театър в класа на проф.  Стефан Данаилов  през 1992 година. В началото на 90-те години се присъединява към екипа на студентското предаване " Ку-ку " и започва да прави първите комедийни скечове в него.  Един от..

публикувано на 20.05.24 в 10:10

Графикът Петър Лазаров – тук и сега с изложбата "Графика"

Петър Лазаров представя в софийската галерия "Графикарт" самостоятелната изложба "Графика"  – изящна комбинация между китайски графични методи и традиции в българската графика. Близо 20 години българският график живее и твори в Китай и се смята за изключителен майстор на дърворезбата. Петър Лазаров е художник и преподавател в областта на..

публикувано на 20.05.24 в 10:03

Вълната – уют превърнат в изкуство

Александра Камбурова намира своя път към вълната чрез изработването на кукерски маски, килими и декоративни пана. Силно повлияна от българската занаятчийска школа днес създава първата своя работилница за изработка на вълнени изделия, като иска да дава шанс и на млади дърворезбари да творят идеите си в спокойно и уютно ателие в Трявна. Мотивацията ѝ..

публикувано на 20.05.24 в 09:34

Изповедта на писателя Светлозар Стоянов в романа му "Градът на Божията мъдрост"

Десет години след премиерата на последната му книга "Гравюра от белези" писателят и журналист Светлозар Стоянов отново стъпва на литературната сцена. Новият му роман "Градът на Божията мъдрост", съдържа неговите лични признания за годините от пристигането му в София и първите опити да се наложи в културните среди до разочарованието и горчивината,..

публикувано на 19.05.24 в 13:50