За външните и вътрешните причинители на клиничните форми на потиснатост и за есенната депресия в ефира на "Нашият ден" разказва Веселина Паскалева, преподавател на специалисти по психично здраве и участник в платформата ifightdepression.com
Депресията засяга не само ума или мозъка, а цялото тяло. Това се отразява на начина, по който човек яде, спи, по който се чувства и възприема света около себе си. Мисли. Обикновено това е непреминаващо, нормално умствено състояние и то не е нито признак на лична слабост, нито състояние, от което човек може да "измъкне".
Тя допълва, че до голяма степен това е притеснението, всеки си мисли, че депресията по някакъв начин може да бъде слабост на характера и по този начин те ще си признае собствени липси.
"Човек страда в депресивен епизод. За това е важно никой да не се оставя в това страдание, тъй като депресията може да бъде излекувана“, казва Веселина Паскалева.
Достъпът до услуги, свързани с психичното здраве в страната, е леко затруднен, тъй терапията се заплаща все още индивидуално.
Винаги физическата активност може да помогне за подобряване на състоянието, защото при физически упражнения се освобождават определени хормони, които при депресията липсват.
Българският червен кръст има Контактен център за психосоциална и психологична подкрепа.
На телефон 080011466 всеки нуждаещ се може да получи безплатна професионална помощ, оказана от обучени професионалисти.
Повече от 100 психолози, доброволци на организацията са до най-уязвимите лица в случай на бедствия и кризи от различен характер.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg