Щастието, това вечно преследвано и търсено чувство, често се разглежда и като нещо трудно достижимо. Но какво всъщност означава щастието и как можем да го постигнем? Този въпрос беше разгледан в ефира на "Нашият ден", където авторът Владимир Дръндаревски представи своята книга за щастието, а психологът Беатриса Аврамова добави ценни акценти към темата.
Може ли да се разбере щастието?
Владимир Дръндаревски е автор на книга, която ще бъде представена на днешния 11 октомври в Регионалната библиотека "Пейо К. Яворов" в град Бургас. Книгата се отличава с това, че дава точни понятия, свързани с щастието, и представя уникална, пълномащабна теория, разкриваща нюансите на този жизнен аспект. Най-важното е, че тя предлага конкретни решения.
В предаването Дръндаревски поставя акцент върху това, че страховете и опасенията са основна пречка пред хората в стремежа им към щастието. Този фактор според него често ни отдалечава от желаната цел. В съвременния свят, изпълнен със стрес и натовареност, страховете и опасенията имат сериозен ефект върху нашия психически живот.
"Темата е важна и съществена, защото хората по един или друг начин искат да достигнат до това понятие и да го разберат. Както всичко в живота на повечето хора е свързано със страх, опасения, колебания и мисли в тази посока, така е и с щастието", казва той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Индивидуалността на щастието
Психологът Беатриса Аврамова, която също взе участие в ефира на предаването, разшири нашето разбиране за щастието. Тя подчерта, че щастието е индивидуално за всеки човек и няма едно универсално определение за него. Според нея е важно не е само да знаем какво е щастието, а и какво влагаме от себе си в процеса на постигане на това състояние.
Вярата, че всеки заслужава щастие, е от съществено значение според Аврамова. Много хора се съмняват в собствената си стойност и право на щастие, което може да бъде пречка за постигането му. Тя подчертава още, че фокусирането върху нещастието и върху това какво не работи в живота ни често ни отдалечава от щастието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg