Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата на първите изображения с новия телескоп на Рожен продължава и следващата седмица

| обновено на 16.10.23 в 14:20

Първите снимки на космически обекти, заснети с новия 1.5-метров телескоп в Националната астрономическа обсерватория "Рожен", се изложиха в Централното фоайе на Българската академия на науките. Това е резултат от българско финансиране в размер на 3,5 милиона лева и представлява първата мащабна научна инфраструктура, изградена изцяло с ресурси от страната. 

Професор Евгени Семков, директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН, сподели в ефира на "Нашият ден" някои от предимствата, които новият телескоп предоставя.

По думите му телескопът се отличава с иновативни технологии, които включват подобрена оптика, механична система и електроника. Тези нововъведения го правят много по-ефективен от стария двуметров телескоп, който беше в употреба до момента. С новия инструмент се откриват широки възможности за наблюдение и изследване на космически обекти.

На изложбата, организирана в Централното управление на БАН, се представят снимки на галактики, звездни купове и мъглявини. Сред изложените обекти е и снимка на гигантската планета Юпитер. Важно е да се отбележи, че тези снимки не са направени с научна цел, а са предназначени за демонстрация на възможностите на новия телескоп.

В предаването проф. Семков сподели, че изложбата не приключва скоро и ще бъде отворена за посетители поне до следващия понеделник. Така всеки, който се интересува от астрономията и космоса, има възможността да я посети и да се запознае със събраните вълнуващи изображения, които разкриват новите възможности, предоставени от впечатляващия научен инструмент.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БАН
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04