Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърцето през сезоните...

Проф. Арман Постаджиян в студиото на „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Една вечна тема – кардиологията, е в центъра на вниманието в поредния брой на "За здравето". Гостът Арман Постаджиян – професор, преподавател и един от лидерите на Българското кардиологично дружество, акцентира върху различните фенотипове на артериалната хипертония и проблемите, които високото кръвно налягане създава. Контролът върху стойностите, рационалното хранене и въздържането от употреба на много сол, са част от препоръките, направени от специалиста.

Твърде активна е аудиторията тази събота и сред многобройните въпроси се открояват тези за прилаганата терапия, честотата на пулса, режима на живот, възрастовите промени, свързани с левокамерни хипертрофии и други клапни проблеми. В познатия стил и практика "Не лекуваме от ефира, но помагаме" събеседникът отправя съвети към слушателите и препоръчва на всеки от тях консултация и преглед при специалист.

Опитният лекар, началник на Отделението по кардиология на столичната болница "Света Анна", отделя част от ефирното време на вродените малформации при децата, болестите на средната възраст, стареенето на сърцето и свързаните с това промени.

Обект на внимание и дискусия са влиянието на стреса и сезонните рискове за сърдечно болните, затлъстяването и като цяло метаболитният синдром, хипертонията и съдовите инциденти... Класическите и ендоваскуларните диагностични методи в кардиологията, коментирани от проф. Постаджиян, очертават и напредъка в развитието на кардиологичната наука и практика у нас и по света.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25