Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват отличието "Лекар на годината" за 20-и път

| обновено на 19.10.23 в 09:54
Снимка: БТА

На 19 октомври, когато църквата почита Св. Иван Рилски - Чудотворец, празнуват българските лекари. Денят се отбелязва от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира светеца за покровител на медиците.

В Националния исторически музей от 19:00 часа ще се състои официалната церемония по връчване на наградите на Български лекарски съюз (БЛС) за принос в медицината: "Лекар на годината – 2023 г.“, съобщиха от Лекарския съюз.

На Деня на българския лекар – 19 октомври, за 20-а поредна година ще бъдат връчени отличията на заслужили лекари от страната в традиционните пет категории. Те са "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“; "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники"; "Ти си нашето бъдеще" – награда за младите медицински надежди на България; "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация" и "Лекар на годината 2023 г.". 

Тази година за първи път ще бъде връчено и специалното отличие – "За лекарска всеотдайност и етика "Д-р Стефан Черкезов", обявиха от БЛС.

Процедурата по номиниране приключи на 30 септември. Комисия с представители на ръководството на БЛС е разгледала номинациите и е избрала победителите. С най-голяма тежест при класирането на победителите бяха номинациите, подадени от Регионалните лекарски колегии, посочиха още от Лекарския съюз.

Денят на българския лекар – 19 октомври, се чества от 1996 г., когато БЛС избира св. Иван Рилски Чудотворец за покровител на медиците. Сред носителите на приза "Лекар на годината" са проф. Иво Петров, доц. Ангел Кунчев, проф. Александър Оскар, проф. Радослав Гайдарски, проф. Пламен Панайотов, проф. Дамян Дамянов, доц. Николай Янев, проф. Никола Владов и др.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25
Божидар Александров и Ася Панджарова-Попова

С един куршум два заека – с един камък две врабчета

Преводачите са онези езикови специалисти, които обединяват нациите, улесняват културния диалог и подпомагат сътрудничеството на световно ниво. През 2017 година с резолюция на ООН датата 30 септември бе обявена за Международен ден на преводача . В "Нашият ден" преводачът от арабски, руски и английски Ася Панджарова запознава слушателите..

публикувано на 30.09.24 в 09:19

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10