От днес (20 октомври) в Съюза на българските архитекти на вторият етаж в зала 2 в продължение на 10 дни можете да разгледате изложбата "В картини и поезия" на художника Александър Телалим. Тя е вдъхновена от стихосбирката на Яна Шанова "Неизплакано щастие".
Яна Шанова е родена през 1973 г. В София. Макар, че работи в областта на Енергетиката от приблизително 30 години, поезията е нейна страст. "Неспокойни везни" е първата ѝ издадена стихосбирка от издателска къща "Кибеа". Стиховете ѝ впечатляват със своята искреност и музикалност на словото, с дълбока емоционалност, но и с чувство за отговорност пред времето, в което живеем. "Неизплакано щастие" е втората ѝ стихосбирка, издадена от издателство "Български книжици". Редактор на книгата е Ники Комедвенска. В уводните думи към предговора Ники определя поезията на Яна Шанова като "драскотина по душата на времето" – знак, че думите на поетесата не могат да оставят безразличен нито един читател и бележат всеки читател със своя дълбок емоционален отпечатък. Яна посвещава стихосбирката "Неизплакано щастие" на своят баща художника и писател Чавдар Тепешанов.
Художникът Александър Телалим е роден през 1966 г. във Владичен, Бесарабия.
През 1995 г. се премества да живee в България, където завършва "Стенопис" в Националната художествена академия. Днес е от най-добрите български акварелисти, неведнъж представя изкуството на България в Европа, Америка и Япония и е открил над 60 персонални изложби. Член на СБХ и българския хайку съюз. Преподава рисунък и история на изкуството на дизайнери в Академия IT STEP.
Художник с извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между двете култури – на Изтока и Запада.
Създава уникален синтез на източна и западна калиграфия (серия "Иероглиф Лю"), както и собствена авторска техника "витражен акварел".
Идеята за съвместния проект се ражда след излизането на втората поетична книга на Яна Шанова. Това е не само опит да се съчетаят пълноценно слово, музика и картина като огледало на самото изкуство изобщо, но и да се отговори на предизвикателствата, пред които ни изправя задъханото ежедневие.
От срещата с Яна Шанова и Александър Телалим ще разберете повече за тяхната съвместна работа в областта на рисуването и поезията.
Чуйте интервюто в прикаченият файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg