Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-успешният кмет на Тимишоара бил българин

Откакто Мартина Ганчева е кореспондент на БТА в Румъния, все по-често научаваме новини от северната ни съседка. И то сочни и пъстри. За места, които си мислим, че познаваме и такива, за чието съществуване не подозираме. За Тимишоара, например, имах смътна представа, че е третият по големина град в Румъния и наблизо живее общност от банатски българи, но май нищо повече. А се оказа, че там има толкова много за гледане и преживяване, че направо се чудя как още се удържам да не хукна натам след разговора ми с Мартина по телефона.

Освен това в близост живее голяма общност от банатски българи.


Преди да стане най-дейният кореспондент на телеграфната ни агенция в странство, г-ца Ганчева бе координатор с българските общности и медии по света. Синеоката дама е от Русе, завършила е румънска филология и може би затова успява да изчопли любопитни новини от всяко кътче в северната ни съседка. Оказва се, че най-таченият кмет на Тимишоара е бил българин.

А градът се гордее с няколко забележителни музея, вкл. и такъв на графитите.


Ако до сега сте си мислили, че в Румъния си струва са се отиде само заради граф Дракула, мисля че Мартина Ганчева сериозно ще преобърне представата ви. Чуйте повече в звуковия файл.


Снимки - Мартина Ганчева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15