Тази есен се очакваше да бъдат публикувани важни предложения за промени в законодателството на ЕС, които да повишат хуманното отношение към животните, но промените се бавят. Защо е спешно да бъдат въведени и какво е положението в България?
Според последните данни от Евробарометър 74% от българите смятат, че е необходимо да се преразгледат правилата за отглеждане на селскостопански животни, а 54% подкрепят съкращаването на максималното допустимо време за транспортиране на живи животни в рамките на ЕС. Това доказва нарастващата загриженост за хуманното отношение към животните и неотложната необходимост от реформи.
Тихомир Димитров, завеждащ отдел "Програми" във фондация "Четири лапи", сподели своето мнение в интервю за "Нашият ден“.
Очакваше се промените в законодателството на ЕС да засегнат четири основни насоки: отглеждането на селскостопански животни, транспортирането им, умъртвяването за храна или разплод, и правилата за етикетиране на животинските продукти. Тези изменения са съгласувани с работната програма на Европейската комисия за периода от 2019 до 2024 г.
Съществуващата проблемна точка в европейското законодателство е, че макар и да има някои правила, те са остарели и не са в съответствие със съвременните стандарти за хуманно отношение към животните. Особено важна е необходимостта от значително съкращаване на времето за транспортиране на живи животни. По думите на Тихомир Димитров - най-доброто решение е транспортирането на самото трупно месо в камиони, предотвратявайки страданията на животните, които могат да продължат седмици.
Промените не засягат само България, а всички държави-членки на ЕС. Те имат за цел подобряването на стандартите за отношение към животните в целия Съюз и осигуряването на по-добър контрол и надзор върху практиките по отглеждане, транспортиране и умъртвяване на животните.
По неговите думи следващите месеци ще бъдат критични за определянето на бъдещето на законодателството на ЕС относно животните. С надеждата, че реформите ще бъдат одобрени и изпълнени възможно най-скоро, може да се очаква подобрение на условията за милиони животни и напредък в постигането на по-хуманни стандарти за отношение към тях.
Кои са другите области, в които се очакват промени при отглеждане на селскостопанските животни – чуйте в звуковия файл.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg