Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"С Ботев от първо лице" – актьори, изследователи, читатели и почитатели четат Ботев

| обновено на 24.10.23 в 09:19
Неизвестен автор, Христо Ботев, гравюра, 1888 г., Лайпциг
Снимка: muzeibotev.com

За трета поредна година в ефира на Българското национално радио и Terra Култура се излъчва поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември в 7 епизода представяме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки или изследователи.

В епизод 7: "С Ботев от първо лице" – актьори, изследователи, читатели и почитатели на творчеството му будят с поезията му.

Почти 12 минути в ефира на Terra Култура и "Непознатите будители" в епизод 7 – "С Ботев от първо лице" – прозвучаха записи, съхранени в Архивния фонд на БНР:

Слушахме стихотворението "На прощаване" от Христо Ботев в изпълнение на: Константин Кисимов през 1950 година, Васил Михайлов и Стефан Гецов през 1977 година.

Прозвуча творбата "Хаджи Димитър" от Христо Ботев в изпълнение на Андрей Чапразов, документален запис от 23 август 1981 година, Апостол Карамитев на италиански език в запис от 12 ноември 1965 година и Мирослав Миндов през 1962 година.

"Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев чухме в ефира в изпълнение на: Борис Арабов в запис от 1976 година и на английски език от Томас Бътлър – американски славист и българист в запис от 2000 година.

Слушахме "Хайдути" от Христо Ботев в изпълнение на: Марта Попова през 1966 година и Иван Тонев в документален запис от концерта "1300 години България" на 20 октомври 1981 година.

Чуйте изпълненията в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25