Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спортът като огледало на обществото

"Можем да мислим за спорта като за университет по морал – казва доц. Боряна Ангелова-Игова, преподавател по "Философия на спорта" в Националната спортна академия – там могат да се видят грешките в обществото, които имаме и после по-лесно да ги поправим."

Доц. Игова е съставител от българска страна на първата по рода си антология "Съвременни френски философи за спорта", в която се разискват теми за етиката, за възможните злоупотреби в особената връзка треньор-спортист, за допинга, доминацията на мъжкия пол, модерните течения и абсолютизацията на победата. Тя, заедно с доц. Иван Славчев, представя в "Какво се случва" темите и идеите, по които философията на спорта разсъждава днес.

Една от големите опасности, които употребата на допинг в спорта носи, е, че той излиза извън рамките на професионалистите и започва да се ползва на масово ниво. "На високо ниво допингът е по-трудно достъпен, тестовете и проверките са сериозни. Но в проблем се превръща, че го ползват хора, които вместо да тренират и да се хранят правилно, смятат, че с едно вълшебно хапче нещата ще се получат. Целта на фармацевтичните компании вече става масовият потребител. Непрекъснато се говори вече за чист спорт" – казва доц. Игова.

"Там, където имаме примера на големите спортисти, той се просмуква и в обществото, и в хората, които практикуват спорт за удоволствие. Много федерации въведоха програми, които да ограничават допинга и да насърчават чистия спорт. Когато говорим за висок спорт, за спортисти на високо равнище – при тях приемът на препарати със сигурност е контролиран много тясно" – добавя доц. Славчев.

"Голям проблем в спорта е, че се губи естетиката и всичко се измерва в числа. Но има и положителни примери – например в художествената гимнастика започнаха да обръщат повече внимание на естетическите елементи" – казва още доц. Игова.

На 26 октомври (четвъртък) от 12 часа Френският културен институт, съвместно с Националната спортна академия, организира дискусията "Спортът: Житейска философия?", в която ще вземат участие и френските специалисти проф. Жил Льокок и проф. Бернард Андрийо, автори в антологията. След това те ще имат срещи в Олимпийския център на НСА, а в събота ще гостуват на Пловдивския университет.

Снимка – Френски институт, изд. Жанет 45


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26