"Можем да мислим за спорта като за университет по морал – казва доц. Боряна Ангелова-Игова, преподавател по "Философия на спорта" в Националната спортна академия – там могат да се видят грешките в обществото, които имаме и после по-лесно да ги поправим."
Доц. Игова е съставител от българска страна на първата по рода си антология "Съвременни френски философи за спорта", в която се разискват теми за етиката, за възможните злоупотреби в особената връзка треньор-спортист, за допинга, доминацията на мъжкия пол, модерните течения и абсолютизацията на победата. Тя, заедно с доц. Иван Славчев, представя в "Какво се случва" темите и идеите, по които философията на спорта разсъждава днес.
Една от големите опасности, които употребата на допинг в спорта носи, е, че той излиза извън рамките на професионалистите и започва да се ползва на масово ниво. "На високо ниво допингът е по-трудно достъпен, тестовете и проверките са сериозни. Но в проблем се превръща, че го ползват хора, които вместо да тренират и да се хранят правилно, смятат, че с едно вълшебно хапче нещата ще се получат. Целта на фармацевтичните компании вече става масовият потребител. Непрекъснато се говори вече за чист спорт" – казва доц. Игова.
"Там, където имаме примера на големите спортисти, той се просмуква и в обществото, и в хората, които практикуват спорт за удоволствие. Много федерации въведоха програми, които да ограничават допинга и да насърчават чистия спорт. Когато говорим за висок спорт, за спортисти на високо равнище – при тях приемът на препарати със сигурност е контролиран много тясно" – добавя доц. Славчев.
"Голям проблем в спорта е, че се губи естетиката и всичко се измерва в числа. Но има и положителни примери – например в художествената гимнастика започнаха да обръщат повече внимание на естетическите елементи" – казва още доц. Игова.
На 26 октомври (четвъртък) от 12 часа Френският културен институт, съвместно с Националната спортна академия, организира дискусията "Спортът: Житейска философия?", в която ще вземат участие и френските специалисти проф. Жил Льокок и проф. Бернард Андрийо, автори в антологията. След това те ще имат срещи в Олимпийския център на НСА, а в събота ще гостуват на Пловдивския университет.
Снимка – Френски институт, изд. Жанет 45
Тъмна и мъчителна нощ бе настанала над цялата земя. В мрака на езичеството и на греха проблясва Божията светлина, след въплъщението на Сина Божи. Изпълва се времето и чрез раждането, живота и делата на Обещания Месия, както се казва в евангелското четиво от неделята след Богоявление "народът, който седеше в мрак, видя голяма светлина, и за ония,..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен интернет. С нея разговаряме за това какво търсят децата в интернет пространството и дали са готови да поемат "тежестта" на публичните си профили. Правят ли разлика между техническа грамотност и медийно..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg