Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Леон Бренко: В импровизацията няма "грешни тонове", има само добър или лош избор на тонове

На 26 октомври, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" ще ви запознаем с таланта на хърватския смуут джаз пианист и кийбордист Леон Бренко.

Представяме албума му "Keep On Moving" ("Продължавай да се движиш"), достъпен в дигиталните стрийминг платформи и физически магазини от 19 юли 2023 г. Новата продукция на Леон Бренко съдържа авторски композиции на музиканта, отличен с награда за най-добър хърватски поп-кийбордист през 2013 г.

Това е вторият му самостоятелен албум след "From Now On" ("Отсега нататък") от 2021 г., в който също проявява двойната си дарба като композитор и като изпълнител.

Роденият през 1981 г. в красивото крайбрежно градче Пула пианист, е активен студиен музикант и аранжор от дълги години. Участва в проектите на много известни изпълнители от Хърватия както в звукозаписното студио, така и на сцената. Често представя своята продукция на различни джаз фестивали и в различни музикални състави. 

Освен в компанията на своите сънародници от Хърватия, Леон Бренко е свирил и с американската легенда – джаз тромпетиста Еди Хендерсън, вокалистката Шарън Кларк също от Съединените щати и с финландския саксофонист Тимо Ласи.

Бренко споделя, че се е учил от Хърби Хенкок, Джо Семпъл, Джордж Дюк и Джордж Бенсън. Действително, това са едни от най-добрите образци в джаз, соул, фънк и смуут джаза и Леон е взел много от тях. Към техничните умения, които е усвоил във времето, може да добавим и способността му да изразява най-добре себе си като композитор именно в тези жанрове.

За разлика от първия му албум "From Now On" от 2021 г., в "Keep On Moving" Леон Бренко добавя и брас секция, която е много приятен акцент в някои от пиесите, обогатява звученето и цялостната атмосфера.

Музикантите, които го подкрепят в тези успешни начинания са: барабанистът Марко Лазарич, басистът Боян Скочилич, китаристът Ален Спада, Мирон Хаусер (тромбон), Войкан Йочич (саксофон) и Дарко Седак Бенчич (тромпет).

Премиерата на албума "Keep On Moving" се състоя в деня на излизането му, точно на 19 юли 2023 г. като част от фестивала "Джаз в Лапидариума" в град Пореч.

През изминалите месеци Леон Бренко участва с квартета и триото си в концертите на националните джаз фестивали "Siscia Open Jazz & Blues Festival" в град Сисак и "Labin Jazz Festival" в град Лабин, а в момента продължават успешните му изяви на територията на Хърватия.

Снимки – Igor Zirojević, предоставени от Леон Бренко
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50