Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев:

Употреба на антибиотици и резистентност – къде сме в класацията?

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: Гергана Хрисчева

Според последните статистически данни въвеждането на електронните рецепти в здравеопазването е довело до значително намаление с 25% на продажбата на антибиотици. Тази информация беше коментирана от проф. Тодор Кантарджиев по време на интервюто му за предаването "Нашият ден".

Професорът изрази и загрижеността си по отношение на правилната употреба на антибиотици. Той напомни, че информацията, относно правилната употреба на антибиотици и резистентността към тях, може да бъде намерена на уебсайта на Асоциацията на микробиолозите.

В интервюто си професорът изрази съжаление от факта, че "чиновниците не вземат под внимание мнението на специалистите и се занимават с административни мерки за ограничаване на консумацията на антибиотици“. Той предупреди, че такъв подход няма да доведе до желаните резултати и може дори да има нежелани последици.

Професорът разгледа и произхода на думата "антибиотик", която е била въведена от американски микробиолог като описание на лекарства срещу живите микроорганизми, особено бактериите. Той подчерта важността на антибиотиците в спасяването на животи и тяхната роля в нарастването на населението настоящите 7 милиарда души. Професорът призова за внимателно използване на антибиотици и наблюдение на резистентността към тях.

Според данните, предоставени от проф. Кантарджиев, преди три години страната е била на 16-о място по употреба на антибиотици в болниците и на 14-о място в доболничната помощ. Този успех, сравним с държави като Германия и Белгия, обаче се промени, и в момента България се нарежда на второ място. Този скок в статистиката се дължи на нарастването на резистентността на някои микроорганизми, които изискват висока степен квалификация на лекарите, които ги лекуват.

“Преди три години бяхме на 16-о място по употреба на антибиотици в болниците и на 14-о в доболничната помощ. Едни много добри резултати, сравними с Германия, Белгия и напредналите държави. В момента сме на второ място. За съжаление в нашите болнични заведения се селектираха някои микроорганизми, които са много високо резистентни и искат много висока квалификация на лекарите, които ще ги лекуват. Както беше очаквано, те се селектираха при уроинфекциите, тези на отделителната система. Вече причиняват сепсиси и трябва да се обърне много голямо внимание и много акуратно да се провежда антибиотичната политика. Антибиотиците, които се изписват извън болниците, са обхванати в материал, който е 12 страници. Да го научат и правилно да изписват", призовава той.

Накрая проф. Кантарджиев призова за основателно и внимателно управление на антибиотичната политика и подчерта важността на правилното изписване и употреба на антибиотици в здравеопазването. "Антибиотиците играят важна роля в лечението на различни заболявания, и тяхната правилна употреба трябва да бъде гарантирана."

Чуйте звуковия разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12