Проф. Иван Гаврилов е виден онкохирург, началник на клиниката по гръдна хирургия на Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология "Проф. Иван Черноземски". Името му обаче се свързва не само с благородната му професия, но и с много родолюбиви начинания. Многобройни са жестовете му на почит и грижа към паметта на предците, дали живота си за свободата и независимостта на родината ни, за възстановяването и поддържането на храмове и културни средища, издаване на книги, дарения.
Част от благотворителната дейност на професора е пряко свързана с образованието, а значи с бъдещето на страната ни. От години той предоставя "Стипендии за родолюбие" за ученици от различни български училища, най-вече в родния си северозападен край на България. От няколко години проф. Гаврилов осигурява и по две стипендии годишно за абитуриенти от две големи български училища в Бесарабия – знаменитата Болградска гимназия, Украйна и Българския теоретичен лицей "Васил Левски" в Кишинев, Молдова.
За сънародниците ни в чужбина професорът говори с особена топлота и обич, за които намира обяснение в историята на родното си село Василовци, но и не само. Дълбоко уважава силната им привързаност към общата ни родина, традициите и фолклора и за пореден път тази година откупува голям брой билети за спектакъл на националния фолклорен ансамбъл "Българе", които предоставя безвъзмездно на бесарабски българи, които искат и могат да присъстват на спектакъла.
Срещаме се с проф. Гаврилов в кабинета му в началото на един от препълнените му с ангажименти дни и съвсем естествено идва първият въпрос към него – при положение че това, което прави в професията си, е толкова значимо и важно, как и защо се е родила идеята му, че може да направи още нещо за хората и страната.
Чуйте интервюто с проф. Гаврилов в звуковия файл.
Снимка – gavrilov.bg
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg