Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международни хореографи от 3 континента мерят сили за награди на публиката и журито

Международен хореографски конкурс LINKAGE

Международни хореографи и изпълнители от 3 континента, работещи на най-високо професионално ниво, пристигат в България, за да мерят сили за награда на публиката и награда на журито. 

Четвъртото издание на Международния хореографски конкурс LINKAGE се проведе на 29 и 30 октомври на сцената на Старозагорската опера, споделя актьорът, танцьор и хореограф Филип Миланов:

"Хореографите-финалисти тази година са от Италия, Испания, Германия, Португалия, Бразилия, Аржентина и Китай.

Има и специални награди, по преценка на журито:

- 20-дневна творческа резиденция в София, връчена от Фондация "Арт Линк" и Живко Желязков. Резиденцията ще се проведе през 2024 г. в пространството на Сцена "Дерида"

- Творческа резиденция през 2024 г. за работа с балетистите от Държавна опера - Стара Загора. Избраният хореограф ще бъде поканен да създаде нова авторска танцова творба, която да остане в репертоара на балета.

Събитието е финансирано от Национален фонд култура по програма "Възстановяване и развитие на частни културни организации" и от Министерство на културата.

До финала на конкурса бяха допуснати:

- Alma Edelstein от Аржентина/ Германия с дует: "Solanaceae"
- Ana Isabel Casquilho от Португалия с дует: "Fatum"
- Catarina Casqueiro & Tiago Coelho от Португалия с дует: "Matomari no nai"
- Emma Zani & Roberto Doveri от Италия с дует: "Inesorabilmenteunavia"
- Federica Esposito от Италия със соло: "Rusalka 2.0"
- Liu Baoniu & Chen Shuchang от Китай със соло: "Where"
- Lucas Valente от Бразилия с дует: "Alexithymia"
- Marco Russo Volpe & Larisa Dorella от Бразилия/ Италия с дует: "Autopsia"
- Shen YingYing от Китай с дует: "Wondering on the edge"
- Xian Martinez & Elena Castelanos от Испания с дует: "Eyes to inside"


Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53