В епизод 516 "Трамвай по желание" представя на своята публика единствения български вентролог Димитър Иванов - Капитана.
Вентрология е изкуството да се говори без движение на устата и мимики на лицето. Умението се практикува в кукленото изкуство, когато един актьор се превъплъщава в различни куклени роли. Иначе Капитана е стендъп комик, актьор и драматург, завършил майсторство за куклен театър във НАТФИЗ, в класа на проф. Жени Пашова и доц. Петър Пашов. Актьорът е усъвършенствал уменията си в курса на Том Крол, един от водещите американски преподаватели, дал начален старт на редица големи имена във вентрологическото изкуство.
В своите стендъп спектакли Капитана се явява в неизменната компания на куклата бай Тъньо, в комедийни и сатирични диалози, с които се прокарват важни социални теми. Куклите му са майсторени от Елена Цонкова, но самотният вентролог с тъга споделя, че създаването на кукли у нас вече е на отживяване и необяснимо защо е извадено от учебната програма на театралната академия.
Всъщност първият български вентролог е легендата Факира Мити, бащата на големия певец Емил Димитров, който преди десетилетия е шашвал публиката с говорещи кукли и контакти с отвъдното.
А какви са типажите и темите на единствения понастоящем вентролог в България, каква е причината той да е Капитана и защо героят му е Бай Теньо, ще разберете от епизод 516 на "Трамвай по желание".
Снимка – Ани Маринова, БНР
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg