Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Балканският театрален фестивал в Благоевград

| Интервю

От 2 до 6 ноември Благоевград  е домакин на Балканския театрален фестивал. Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община Благоевград и Министерството на културата.

Тазгодишното второ издание ще бъде официално открито със спектакъла "Кентърбърийски разкази" от Джефри Чосър. В представлението участват студенти от четвърти курс в специалността "Актьорство за драматичен театър" към НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. д-р Пенко Господинов.

На 3 ноември гостува спектакълът с най-много номинации (в 5 категории) за тазгодишните награди "Икар" – "Солунските съзаклятници" от Георги Данаилов, в постановка на Стайко Мурджев.  

Малък градски театър "Зад канала" представя на 5 ноември спектакъла "Завръщане у дома" от Харолд Пинтър, в постановка на Явор Гърдев.  

На 6 ноември Балканският театрален фестивал ще бъде закрит със спектакъла "Антигона" на Драматично-кукления театър "Иван Радоев" в Плевен. Постановката по пиесата на Жан Ануи, вдъхновена от прочутата трагедия на Софокъл, е дело на режисьора Александър Морфов.  

Международното участие тази година е на Театъра в  Нови Сад (Сърбия). На 4 ноември актьорите ще представят постановка по романа "Ана Каренина" от Лев Толстой, с режисьор Деян Пройковски.

Ден преди началото на фестивала актьорите от Благоевградския театър се включиха в протеста на творците и специалистите, които работят в музеите, галериите, библиотеките, читалищата и сценичните изкуства, организиран в цялата страна на 1 ноември.

"Вярвам, че изкуството е много силно средство за влияние, за променяне мисленето на хората. И много би ми се искало и държавната политика да е насочена към това – да повярва, че културата е много мощно средство за развитие на хората", сподели в Деня на народните будители Маргарита Мачева, директор на Благоевградския театър.

"Колегите категорично заявиха, че ще се включат в протеста в София. Всички смятаме, че в сценичните изкуства и в културата в България има нужда от повече гласност, за да се обърне малко повече внимание на този сектор и да започне да се гледа на него като на нещо сериозно, а не винаги да е накрая на опашката, когато става дума за финансиране."

Целия разговор с Маргарита Мачева можете да чуете в звуковия файл. 

Снимки –  ДТ "Никола Вапцаров" - Благоевград


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Веселин Начев "10 филма от 20 век"

Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..

публикувано на 22.05.25 в 15:14

Какво казва текстът на собствения си автор

Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..

публикувано на 22.05.25 в 14:38

Голямата диктовка на живо от Националната библиотека

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото.  Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" .  В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..

публикувано на 22.05.25 в 14:30

РИМ – Враца представя научните изследвания на своите уредници

На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..

обновено на 22.05.25 в 12:10

Космосът между митовете и науката – нова изложба в Етнографския музей

На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..

обновено на 22.05.25 в 11:55