Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Мовембър – месец на мъжкото здраве

Снимка: Pixabay

Ноември е месецът, в който се обръща специално внимание на мъжкото здраве в България. Една от основните причини за това е фактът, че ракът на простатата заема второ място по честота сред онкологичните заболявания при мъжете в страната. Той е след рака на белия дроб. Годишно около 3000 мъже в България се сблъскват с това тежко заболяване.

Важно е да се отбележи, че ракът на простатата не прави разлика във възрастта, въпреки че най-често засяга мъжете над 60 години. В някои случаи, той може да се прояви и по-рано и да протича по-агресивно. Тази "хитра болест" изисква редовни проверки и ранно откриване, за да се увеличат шансовете за успешно лечение.

През целия месец някои кабинети, като кабинет 225 и кабинет 217 в ИСУЛ (Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна"), предоставят възможност за безплатни преглеждания на пациенти. За да се възползват от тази инициатива, пациентите трябва да направят предварително записване и да имат изследване на простатноспецифичен антиген.

Доц. Еленко Попов, уролог към клиниката по урология и андрология в ИСУЛ, подчертава важността на предпазването от рака на простатата. Този вид рак е сериозна заплаха за мъжете и може да бъде свързан генетично с рака на млечната жлеза. Въпреки че тези случаи са редки (около 5% от всички случаи на рак на простатата), те обикновено са по-агресивни и се появяват в семейства с повишена честота на рак на гърдата при жените, рак на яйчниците и ранен рак на простатната жлеза у мъжете.

Според специалистите стратегията за предпазване от рак на простатата включва активно и агресивно търсене с различни методики, включително използването на простатоспецифичния антиген. Тази кръвна проба се препоръчва да се извършва при всеки мъж над 50 години и е вече добре установена практика в България. Това означава, че всеки мъж над тази възраст може да се обърне към подходящата клиника, като ИСУЛ, за редовни проверки и съвети по отношение на мъжкото здраве.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45