Ървин Ялом е роден през 1931 година във Вашингтон, той е професор по психиатрия, смята се за един от създателите на груповата психотерапия, използва и обогатява метода на екзистенциална психотерапия. Автор е на десетки книги, като в много от тях представя реални психотерапевтични истории от практиката си.
"Палач на любовта" е ново издание на негово заглавие, което събира, по неговите думи, "разкази за преображение".
Според Пламен Димитров, психолог, екзистенциален терапевт и личен познат на Ялом, той е един от най-креативните автори в света на психотерапията.
"Тук са разказани десет приказки за психотерапия, те са за това през колко жизнеутвърждаващи трансформации могат да преминат хората. Влиянието на Ялом е огромно, благодарение на романите му психотерапията стана ежедневие.
Ялом казва, че в екзистенциалната психотерапия няма гурута и патриарси, тя е като пъстър килим от множество школи и индивидуалности, които стоят заедно, без да спорят. Той достига до точката на зрялост, в която създава терапевтичен подход за всеки конкретен пациент. Ялом е четивен и разбираем, текстовете му са поглъщащи."
Чуйте още за новото издание и за личността на Ялом в "Артефир".
Снимка – изд. Изток-Запад и ФБ профил на Пламен Димитров
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg