Документална поредица "Умно село", която рисува портретите на българските интелектуалци и артисти, вече ще бъде и под формата на аудиосериал. От днес, 9 ноември, седем филмови заглавия от поредицата ще бъдат активирани в Storytel – през седмица до Нова година. Те са обединени от заглавието "Филми за слушане".
Абонатите на платформата ще могат да слушат за фалшивия герой с Тодор Колев, за къде пътува писателят Георги Данаилов, за това как да си носят новите дрехи със Стефан Цанев, ще чуят гласа на голямата османистка и автор на безподобна историческа проза Вера Мутафчиева, ще разберат кое е "Нищо за продан“ с писателя Боян Биолчев и ще се насладят на два филма за слушане, посветени на проф. Крикор Азарян – завещанието му "Чехов х3“ и "Последният запис на стария клоун“, който действително е последният направен запис с големия български режисьор.
"Благодаря на Storytel, че прегърнаха идеята и предоставиха платформата си. Точно като радиочовек, си дадох сметка, че разпространяването на културата памет, което се прави от едно аудиовизуално произведение и в частност филмите от поредицата "Умно село", спокойно може да бъде трансформирано на една нова платформа. Да се адаптира съдържанието, на определен брой филми, трябва да кажем, защото има степен на адаптивност на филмите, към стрийминга на Storytel – една от най-големите компании в света, предлагащи абонаментни услуги. И по този начин да увеличим аудиторията, да я разширим в посока абонатите на платформата, чийто профил е на модерни хора, търсещи улеснен достъп до дигитално съдържание като нов начин за консумация на култура“, каза в "Артефир“ един от авторите на поредицата "Умно село“ – журналистиката и сценарист Антоанета Бачурова.
Всеки един от епизодите, включени в аудиосериала "Филми за слушане“, надгражда смислово, структурно и технологично филмите от поредицата „Умно село“, за да се получи един чисто нов продукт – фийчър, който обаче има своята самостойност и отговаря изцяло на идеята на самите документални произведения, които представляваха един портрет спектакъл.
"Става дума за хора, личности, чийто глас е разпознаваем от нацията. Да не забравяме, че филмите от поредицата запълниха една почти липсваща по това време ниша на едно систематично документиране на културния процес между двата века. Защото на старта на поредицата, на ръба с новата епоха, в България имаше ярко струпване на артистичен и духовен елит. Така се роди галерията "Портрети на големите в българската култура“, така че помислете си – Тодор Колев, Георги Данаилов, Крикор Азарян, Джоко Росич, Николай Бинев, Рангел Вълчанов, Наум Шопов – те са по един в държава като нашата. Затова акцентът в този аудиосераил, който сме нарекли "Филми за слушане“ – от слогана на Storytel "Книги за слушане“, мисля, че ще бъде интересен, защото знаете, че и лентата остарява, но гласът остава", обясни още Антоанета Бачурова.
Представените личности са пример за скромност, талант, самоирония и ценностна система и тъкмо в това е смисълът гласовете им отново да бъдат чути.
"Това, което говорят, звучи мъдро, без да е претенциозно. Хората обичат да слушат не само история, те обичат някой някъде да усетят, че е споделил нещо, което – да, и те така го мислят, и те така го преживяват, но някой го е облякъл по-красиво в думи. Това е споделено чувство.“
Повече чуйте в звуковия файл.
Проектът "Филми за слушане" е подкрепен от Национален фонд "Култура“.
Снимка – "Умно село"В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..
Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg