Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щерьо Ножаров:

Проблемът е, че няма синхронизация в предвидените промени за местните данъци и такси

Щерьо Ножаров
Снимка: bia-bg.com

В предаването "Нашият ден" икономистът и преподавател доц. Щерьо Ножаров обсъди предложения за промени в данъчното законодателство в България. Тези промени включват проектите за изменения в Закона за местните данъци и такси и в Закона за облагане на физическите лица.

Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" по-рано каза, че  тези законодателни изменения са внесени от Министерския съвет и нарушават Кодекса на труда, тъй като не са консултирани със синдикатите и работодателите.

Доц. Ножаров обаче посочи, че дори и да се проведат консултации със социалните партньори, това не гарантира, че правителството ще промени своето становище. Той подчерта необходимостта от внимателно следене и оценка на предложените промени.

"Да, аз участвам в тези заседания и та са консултирани, но от друга страна, дори да бъдат консултирани, това не означава, че Министерски съвет ще си промени мнението. Макар че част от нещата, които бяха въведени в началото за обществено обсъждане и консултиране сред социалните партньори, всъщност са променени и отпаднали, но все пак правителството трябва да се вслушва“, каза той. 

Доц. Ножаров предложи идеята за диференцирано управление на общинските разходи и приходи, но подчерта липсата на синхронизация в предложените промени за местните данъци и такси. Този недостатък може да доведе спорен него до въвеждане на втори данък върху сградите, което би представлявало сериозно бреме за гражданите.

"Конкретно формалното спазване на процедурата, с което правителството не е длъжно да се съобрази, може би подред и Законът за местните данъци и такси, предизвика най-силна реакция. Доста неща бяха казани, като допълнително може да се каже, че генерално в България има нужда от промяна, така че да има диференцирано управление от страна на общините и на общинските разходи и приходи. И един такъв тип предложение е правилна посока по отношение на оценката, но къде е проблемът тук? Проблемът тук е, че няма синхронизация в предвидените промени за местните данъци и такси. Ако тези промени се реализират, това с твърди битови отпадъци например, ще стане втори данък сгради, което е сериозно и той ще стане доста висок", заяви той в ефира на БНР. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10