В предаването "Нашият ден" икономистът и преподавател доц. Щерьо Ножаров обсъди предложения за промени в данъчното законодателство в България. Тези промени включват проектите за изменения в Закона за местните данъци и такси и в Закона за облагане на физическите лица.
Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" по-рано каза, че тези законодателни изменения са внесени от Министерския съвет и нарушават Кодекса на труда, тъй като не са консултирани със синдикатите и работодателите.
"Да, аз участвам в тези заседания и та са консултирани, но от друга страна, дори да бъдат консултирани, това не означава, че Министерски съвет ще си промени мнението. Макар че част от нещата, които бяха въведени в началото за обществено обсъждане и консултиране сред социалните партньори, всъщност са променени и отпаднали, но все пак правителството трябва да се вслушва“, каза той.
Доц. Ножаров предложи идеята за диференцирано управление на общинските разходи и приходи, но подчерта липсата на синхронизация в предложените промени за местните данъци и такси. Този недостатък може да доведе спорен него до въвеждане на втори данък върху сградите, което би представлявало сериозно бреме за гражданите.
"Конкретно формалното спазване на процедурата, с което правителството не е длъжно да се съобрази, може би подред и Законът за местните данъци и такси, предизвика най-силна реакция. Доста неща бяха казани, като допълнително може да се каже, че генерално в България има нужда от промяна, така че да има диференцирано управление от страна на общините и на общинските разходи и приходи. И един такъв тип предложение е правилна посока по отношение на оценката, но къде е проблемът тук? Проблемът тук е, че няма синхронизация в предвидените промени за местните данъци и такси. Ако тези промени се реализират, това с твърди битови отпадъци например, ще стане втори данък сгради, което е сериозно и той ще стане доста висок", заяви той в ефира на БНР.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg