Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На какво се дължи Северното сияние над България?

На какво се дължи Северното сияние, което можеше да се види над България на 5 ноември тази година, защо се появява точно сега и ще бъдем ли свидетели в скоро време отново на това явление?

Най-простото научно обяснение, което се появи в медиите, е силна магнитна буря. Чуха се обаче и твърдения, че 7-а степен на геомагнитна буря не е достатъчна, за да предизвика полярно сияние по нашите ширини.

Доц. д-р Росица Митева, специалист по космическо време в Института по астрономия към БАН, коментира явлението в "Нашият ден":

"Има някакъв резон в критиките към естествения произход на събитието, но засега не можем да бъдем сигурни какъв е ефектът от допълнителните научни изследвания, които се появиха и в пресата, с този експеримент HAARP. 

Към момента се оформя мнението, че това е полярно сияние, което е предизвикано от геомагнитната буря на 5 ноември. И е въпрос на допълнителни изследвания да се прецени допълнителният ефект от този научен експеримент (HAARP), ако въобще има такъв... Но все още нямаме конкретни данни какъв е допълнителният ефект и какви са резултатите от този експеримент. 

Научен експеримент е имало – това е видно от официалния уебсайт на HAARP и от институциите, които го управляват, това са университети в Америка, конкретно в Аляска. Така че имаме доказателство, че е планирано такова научно изследване, но все още резултатите се обработват и не е възможно толкова бързо да се направи количествена оценка, особено сега, когато този експеримент явно е съвпаднал с естествено събитие – голямата геомагнитна буря. Ще им бъде малко трудно на колегите да оценят допълнителния ефект, така че нека им дадем малко време да направят своите измервания – количествено, качествено. 

Полярно сияние над България е изключително рядко събитие – мои колеги такова се е случило през далечната 2003 г., октомври, когато е имало много силни геомагнитни бури, двойно по-силни от настоящата."

Доц. д-р Росица Митева отрече категорично твърденията, че това е "квантов преход и размяна на полюсите". "Полярното сияние е често срещан феномен, особено във фаза на нарастване на слънчевата активност.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – Meteo Bulgaria

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40