На 14 ноември отбелязваме Световния ден на диабета. Пациентите с диабет в България са около 519 000. Предполага се, че други 134 000 не знаят, че имат, а над 230 000 са в състояние на преддиабет. Това е изключително тревожна статистика в резултат на обездвижването, наднорменото тегло, на тежкия стрес и липсата на достатъчно навременна профилактика.
Доброто лечение на захарния диабет е сложен и комплексен процес. Хората с диабет тип 1 са много по-малко на брой, те имат недостиг на инсулин и обичайно не се наблюдава наднормено тегло. В 80% от случаите на диабет тип 2 са хора с наднормено тегло. При тях не се говори за диета, а за начин на живот и хранителна терапия.
Всекидневно измерване на кръвната захар преди всяко хранене и прием на инсулин, така протичат дните на 25-годишната Мариета Котова. Вече 20 години тя живее с тази диагноза, но гледа на диабета като начин на живот, който я прави по-отговорна към себе си и към околните. Нарича го не болест, а проблем.
"Нещата, които ги има сега като помощни средства за лечение на диабет тип 1, със сигурност в днешно време много по-лесно се случва, в сравнени с началото, когато на мен ми се отключи диабетът", казва Мариета Котова.
Тя си спомня за дните в детската градина, когато храната, която е приемала, е била под определен грамаж. Доволна е, че в момента може да приема всякаква храна, благодарение на развитието на терапиите за диабет."В днешно време трябва да се говори малко повече на децата от гледна точка на този проблем, защото доста деца в днешно време крият, че имат диабет, за да не има се подиграват", допълва тя.
И въпреки диабета Мариета Котова настоява държавата да полага грижи както за децата, така и за възрастните, които живеят с това заболяване.
"На момичета с диабет винаги съм казвала да приемат писалката инсулин като червило. Защото, когато на всяка една дама ѝ се изтрие червилото, трябва да си сложи на ново. По същия начин е и с инсулина", посочва тя.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg