Изложбата "40х40Х40 Божествен код" на акад. Георги Чернев ще бъде открита на 16-и ноември 18.00 чaса в галерия "Елизиум" в Пловдив. Числото 40 е Божествен код, а той е в основата на експозицията.
Галерията е построена върху място, свързано с Източната порта на Пловдив и галерията, носи духа на историята и културата от древни времена. Символът на заглавието с числото е свързан с 40 картини, всяка с размер 40х40. Числото 40 се свързва с много текстове в Свещените книги.
Картините са в абстрактен стил, а мисията на художника е в абстракцията и символиката на творбите, всеки открива частица от своя духовен свят.
На абстрактното изкуство са присъщи и многото цветове, а художникът твърди, че в абстракцията най-голямото предизвикателство е да избягаш от формата, което е присъщо за класическата форма. Има три теми в изложбата – "Вселена", "Линия", "Мрежа".
Повече чуйте в разговора на Ангелина Грозева с художника Георги Чернев.
Снимки - Ангелина Грозева, Яна Пункина
Нова тема за разговор с децата – "Тялото и умът", която е особено важна, отбелязват от издателството. Каква е ролята на тялото и на ума в нашия живот? Това са си поставили като задача в книгата този път Бриджит Лабе и П.Ф. Дюпон-Бьорие, както и илюстраторът Жак Азам. Какво е мястото на ума и на тялото "в начина, по който приемаме другите, и в..
Днес (9 септември) в галерия "Артмарк", къща Ватев в София се открива изложбата "Дило Дилов – Долорес Дилова. Баща. Дъщеря. Художници". Това е рядка възможност да влезем в интимния свят на две поколения художници, които са баща и дъщеря. Да разберем съкровеното, което ги свързва в изкуството, да видим моста, който свързва миналото и настоящето през..
Днес (9 септември) от 18 часа на Културната сцена на Алея на книгата в София ще бъде представен шестият брой на "Литературен вестник на младите" с участието на Далия Делибалтова, Крум Киров, Маргарита Лозанова и Михаил Филков. Модератор ще бъде Десислава Алексиева. Fox book café, с подкрепата на Националния фонд "Култура" и "Литературен вестник",..
На 10, 11 и 12 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала" в София ще бъде показан пред публика танцовият спектакъл "Пиета 2.0". Представлението преплита зрелищни движенчески езици – шеметното въртене на дервишите, въздушната акробатика и 3D мапингът заедно разказват историята на една нова Пиета, която вместо към скръб и..
Започва вторият ден на "Алея на книгата" в София на бул. "Витоша" и парка пред НДК. В събитието участват над 150 издателства. "Алея на книгата" е съпътствана, както винаги, от богата културна програма. В Литературния кът от 14 ч. предстои среща с автора Ейдриън Чайковски и представяне на научнофантастичния роман "Деца на разрухата". От 19..
В очакване В изгарящата горещина на следобеда, седя под дебелата сянка на дървото, около мен са налягали лудите кучета на лятото, и ние заедно..
За границите на изкуството, за смелостта да бъдеш себе си и за силата на музиката да лекува и провокира – разговор в "Нашият ден" с един артист, който..
Днес (на 8 септември) приключва "Буна 3" – третото издание Международния форум за съвременно изкуство. Най-голямата платформа за съвременно изкуство с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg