През юли 2023 година се прие революционна промяна в Търговския закон, с която се въвежда нов тип дружество в българския правен мир, несъществувало досега дружество с променлив капитал (ДПК). Кои са хората и организациите, преборили се за установяването му в нашия правен мир, защо то е важно и какво оръжие дава в ръцете на българските предприемачи, в ефира на "Нашият ден“ коментират адвокат Донка Димитрова от първата адвокатска кантора за стартъпи у нас DSP, д-р Виктор Токушев, именит адвокат и преподавател по право в СУ “Св. Климент Охридски“, член на УС на Българската предприемаческа асоциация, както и нейният изпълнителен директор – Нед Дервенков, и Борис Странджев от Българската предприемаческа асоциация (BESCO).
Основните предимства на такива търговски дружества е възможността за установяване на по-голяма гъвкавост на капитала. Той може да бъде променлив и няма да подлежи на регистрация възможността за емитиране на така наречените "привилегировани дружествени дялове", които да предоставят допълнителни права на техните притежатели, както и възможността за предоставяне на дружествени дялове на служителите на компанията.
Дружеството с променлив капитал ще може да се учредява след 30 юни 2024 г. от едно или повече физически или юридически лица и ще отговаря пред кредиторите си с имуществото си. При създаването на дружество с променлив капитал обаче отпада необходимостта първоначалният капитал и новите съдружници в една компания да се вписват в Търговския регистър. Вместо това промените в капитала се установяват веднъж годишно с приемането на годишния финансов отчет.
С промените всеки може да регистрира дружество, без да е необходимо да разполага с първоначален капитал от 50 хил. лв. Ясно е, че в началото всеки стартиращ бизнес е изправен пред въпроса – каква първоначална инвестиция трябва да направя, за да мога да структурирам дружеството си по начин, който ще даде възможност да изградя бизнеса си и да привлека инвеститори.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg