Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р София Ангелова

Зад маската на тютюнджийската кашлица се крият редица белодробни заболявания

| Интервю
Д-р София Ангелова
Снимка: Личен архив

"Хроничната обструктивна белодробна болест е едно заболяване с изключително важно социално значение. Това е болестта на пушачите. В България последното национално проучване на Националния център по обществено здраве към МЗ показва, че 39.4% от възрастното население в страната употребява тютюневи изделия", казва за "Нашият ден" д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести.

Тя допълва, че България е от страните, където около 10% от населението са болни от ХОББ. Но, ако се направи справка в НЗОК, само 100 000 се лекуват, което означа, че има много недиагностицирани болни.

Много е тревожна статистиката от Европа за нашите деца. 15-годишните и 16-годишните момичета са на първо място на Стария континент. А момчетата са на второ място след Хърватия.

"Голяма част от българските деца живеят в домове, в които се пуши. А тези деца науката показа и клиничните наблюдения, че в по-ранна възраст могат да развият ХОББ. Както и рискът от бронхиална астма при деца, които са подложени на въздействието на тютюнев дим", посочва пулмологът.

Зад тютюнджийската кашлица, зад нейната маска, се откриват редица заболявания, включително и ХОББ. Хроничната кашлица, която не отминава повече от 8 седмици, говори за проблем, който трябва да се провери при специалист по белодробни болести. Кашлицата не трябва да се пренебрегва, както и другите типични симптоми на ХОББ като затруднено дишане, стягане в гърдите и отхрачване на секрет.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39