Петото издание на Селска бизнес академия се проведе неотдавна в село Кърпачево. Форматът е реализиран от сдружение "Деветашко плато" с помощта на Община Летница и Фондация “Америка за България“.
В старата мелница в селото, която е възстановена и преустроена в съвременен културно-информационен център за събития, се събраха участници от цяла България. Онова, което ги обединява, е да развиват идеите си за съживяване на малки и обезлюдени населени места и региони у нас.
Организаторите и лекторите на обучението споделиха изключително ценен и полезен опит в работата си по създаването на общности и привличането на местната власт и жители да развитие на селските райони.
"Целта на нашата селска бизнес академия е да помогне на хора от различни селски райони от цялата страна обогатят знанията, уменията, компетенциите, черпейки опита на сдружение "Деветашко плато".
Това казва в ефира на "Нашия ден" Ива Таралежкова, председател на сдружение "Деветашко плато".
Тя допълва, че селските райони в България имат страхотен потенциал и не трябва да мислим за тях като населени места със затихващи функции. Управниците трябва да се замислят специална политика в тази посока.
Преди повече от 15 години жителите на 9 села – Агатово, Брестово, Горско Сливово, Деветаки, Крамолин, Крушуна, Къкрина, Кърпачево, Тепава и Чавдарци от Деветашкото плато – се обединяват в едноименното сдружение, за да помогнат развитието на своя доста изостанал по онова време район. Целта на общите им усилия е социално, икономическо и туристическо оживление на района.
Подробности чуйте в звуковия файл.
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg