На 21 ноември отбелязваме Световния ден на телевизията. През 1996 г. в своя Резолюция страните-членки на ООН, изразяват своето признание за значението на телевизията в живота на хората и ролята ѝ за развитието на обществото. Това е вълшебството, което прониква в нашите домове и разгръща пред нас светове, които в противен случай бихме пропуснали. Тя е огледало, в което се отразяват както светлата страна, така и сенките на човешкото всекидневие.
Това огледало често създава картини със златни моменти и мрачни скрити ъгли. Телевизията не е само технологичен феномен, тя е поетично изкривяване на реалността, събуждащо чувства и създаващо образи, които можем да обичаме или да мразим едновременно.
Какви са ежедневните битки на "телевизионера" пред и зад камера?
"Не съм заставала пред камера и въпреки това магията се усеща много силно, когато си зад гърба на водещия, когато си в апаратната. За мен дори адреналинът там е много по-силен, особено при ситуации, които са по-проблемни, дори водещият може да не разбере за това. Това в същност е и моята работа. И ако водещият не разбере, ние сме си свършили работата“, казва Мая Дражева, директор "Продукция" в БНТ.
По думите ѝ няма по-въздействаща медия от телевизията. Пробвала е в един период от живота си да промени професията си. Достигнала е до извода, че нищо друго, с което се захванала, не ѝ върви, както когато е в телевизията.
Водещият и продуцент Николай Колев си спомня за първите си излизания пред камера, като водещ на "Денят започва с култура".
"Ако сега седна да ги изгледам, сигурно много ще се срамувам. Но като се замисля, не съм имал притеснение. Може би защото аз започнах да се занимавам късно с телевизия – на около 40 години – и имах един доста натрупан опит като преподавател, което е много по-голяма школовка. И ако говорим за магия, това е много по-голяма магия", споделя той.
"За човека пред камера има две състояния или отношение към себе си – абсолютно убийствени за самия него и за хората, с които работи. Едното е глупостта, а другото – суетата. Има и друг феномен – неекипност за самия него и за хората, с които работи."
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg