Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ежедневните битки на "телевизионера" пред и зад камера

За човека през камера има две състояния – глупост или суета

| Интервю
Водещият на "Нашият ден" Божидар Александров с Мая Дражева и Николай Колев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

На 21 ноември отбелязваме Световния ден на телевизията. През 1996 г. в своя Резолюция страните-членки на ООН, изразяват своето признание за значението на телевизията в живота на хората и ролята ѝ за развитието на обществото. Това е вълшебството, което прониква в нашите домове и разгръща пред нас светове, които в противен случай бихме пропуснали. Тя е огледало, в което се отразяват както светлата страна, така и сенките на човешкото всекидневие.

Това огледало често създава картини със златни моменти и мрачни скрити ъгли. Телевизията не е само технологичен феномен, тя е поетично изкривяване на реалността, събуждащо чувства и създаващо образи, които можем  да обичаме или да мразим едновременно.

Какви са ежедневните битки на "телевизионера" пред и зад камера?

"Не съм заставала пред камера и въпреки това магията се усеща много силно, когато си зад гърба на водещия, когато си в апаратната. За мен дори адреналинът там е много по-силен, особено при ситуации, които са по-проблемни, дори водещият може да не разбере за това. Това в същност е и моята работа. И ако водещият не разбере, ние сме си свършили работата“, казва Мая Дражева, директор "Продукция" в БНТ.

По думите ѝ няма по-въздействаща медия от телевизията. Пробвала е в един период от живота си да промени професията си. Достигнала е до извода, че нищо друго, с което се захванала, не ѝ върви, както когато е в телевизията.

Водещият и продуцент Николай Колев си спомня за първите си излизания пред камера, като водещ на "Денят започва с култура".

"Ако сега седна да ги изгледам, сигурно много ще се срамувам. Но като се замисля, не съм имал притеснение. Може би защото аз започнах да се занимавам късно с телевизия – на около 40 години – и имах един доста натрупан опит като преподавател, което е много по-голяма школовка. И ако говорим за магия, това е много по-голяма магия", споделя той.

"За човека пред камера има две състояния или отношение към себе си – абсолютно убийствени за самия него и за хората, с които работи. Едното е глупостта, а другото – суетатаИма и друг феномен – неекипност за самия него и за хората, с които работи."

Целия разговор можета да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00