Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ерудицията, интелектуалното съзряване и дистанцията

| Интервю
Атинската школа, Рафаело, 1509

За ерудицията, която не само образователните институции създават, както и за интелектуалното натрупване и за съзряването в познавателно отношение, за изграждането на среда, за ерудита, като лидер или аутсайдер, в ефира на "Нашият ден" коментират Стефан Гончаров, поет, докторант по литературна теория и кинокритик, и философът Валентин Калинов

Житейска история на Стефан Гончаров е на момче от краен квартал на София – "Люлин", където има  наркодилъри и много насилие. Момчето успява да премине през обикновено училище и гимназия и не е най-блестящият ученик в класа. Случайната среща с философска литературата го води в други посоки. Той може да говори за високо изкуство не само в литературата, а в киното и къде ли още не.

Стефан Гончаров

По думите му средата те научава да бъдеш толерантен към хора с много различни нужди, но и проблеми от образователна гледна точка.

"Притесняват ме хората, които имат агресивна симптоматика или които са шумни и не могат да стоят на едно място. Струва ми се, че ако всичките ни усилия отиваха вече в талантливите, някак си ще има една много тясна група от ерудити, които са скъсали връзката със своята среда", казва той.

И допълва, че е бил проблемен аутсайдер. Но с течение на времето се е превърнал в наивен интелектуалец. Прочитането на Достоевски преобръща светогледа му и започват да го тормозят типичните екзистенциални въпроси за живота и смъртта. Твърди, че интелектуалната работа е като всяка друга.

Стефан Гончаров припомня историята на един от учениците на френския философ Жак ДеридаБернар Стиглер, който в младежките си години е продавал наркотици и е бил осъждан за въоръжен грабеж на банка, и е лежал няколко години в затвора, където сериозно го заинтересовала феноменологията. След излизането си от затвора започва да сътрудничи на Жак Дерида, за да се превърне в един от големите изследователи на влиянието на дигитализацията върху развитието на обществото. Такива дискурси са абсолютно безценни.

В заключение той посочва, че трябва да разбием дистанцията между високо и ниско изкуство, не защото тя не съществува, а защото не работи добре.

Чуете подробности  в звуковия файл. 

 Как се случва интелектуалното израстване, коментира философът Валентин Калинов?

Валентин Калинов

"Въпросът как съм станал, това което съм станал, и защо страдам от това. Това е един въпрос, който Ницше поставя в "Несвоевременни размишленията" и той е достоен за размисъл", казва той.

По думите му интелектуалното израстване, както всяко израстване, е въпрос първо на време и второ въпрос на желание. Това едно типично тесногръдие и претенция, ерудицията създава. Тя е много добре окарикатурена в романа на Елиас Канети "Заслепенеито". Идеята за това, когато човек е прочел много книги, той всъщност има много ключове към света. Знанието на истински ерудирания човек е на човек, който ври и кипи. Това е знание на любопитството, на самосъзнанието, на себеизграждането и на самопроблематизирането

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43