Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата у нас онлайн онкокомисия за рак на гърдата вече е факт

Мобилното приложение е за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата

| Интервю
Снимка: breasthelp.me

Първата у нас онлайн онкокомисия за рак на гърдата вече е факт в мобилното приложение BreastHelp. Апликацията е разработена по идея на хирурга и началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛО д-р Ваня Митова

Д-р Митова споделя, че причината да се появи това приложение са организационните проблеми, с които се сблъскват лекари и пациенти. Близо 4 години са били необходими, за да заработи мобилното приложение. От старта на BreastHelp миналата година до днес вече функционират двата модула на самото приложение, така че то да бъде полезно не само да болните, но и за здравите жени, както и за лекарите.

Приложението BreastHelp се състои от два модула както за здрави жени, така и от модул за вече диагностицирани с рак на гърдата. Всеки пациент може безплатно да инсталира и ползва BreastHelp през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства, допълва д-р Митова.

Всяка здрава жена попълва въпросник под формата на чат за риска от заболяване при нея. Накрая софтуерът с изкуствен интелект генерира алгоритъм колко често конкретната жена да се преглежда при специалист, какви точно изследвания да си прави, кога да отиде на мамография. Приложението изпраща напомняния, ако е в рискова група, да се самопрегледа с инструкции как да го направи. Всяка информация се запазва в личния профил на пациентката и лекарят може да ги види онлайн.

"При модула на диагностицираните жени, там нещата стоят по малко по-различен начин. Вътре също има един въпросник, но той е свързан с тяхното заболяване, с конкретните характеристики, съответния тумор и с това кога те последно са се проследявали", казва още д-р Митова.

Онлайн онкологичната комисия е най-новото в приложението BreastHelp, като идеята ѝ е всеки пациент да има достъп – освен физически до онкокомисия в съответното лечебно заведение, а и до мултидисциплинарен екип специалисти, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-добрият за пациента. В рамките на 48 часа членовете на комисията в приложението отговарят със становище, което отново поставя телемедицината пред чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед, месеци предварително, които могат да се окажат ключови за развитието на болестта.

Подробности чуйте в звуковия файл.

Снимка – BreastHelp
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05