Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Момар Сек за Тераанга – гостоприемството в Сенегал


В галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи гостува изложбата "Нашият свят" с произведения на Момар Сек. Той е визуален артист от Сенегал и Швейцария, гражданин на света, носител на наградата на ЮНЕСКО за култура. През последните десетилетия живее в Женева, доктор е по пластични изкуства от Университета в Страсбург. Преподава в Женева и Дакар. Картините му съчетават по причудлив и привлекателен начин пъстротата на Африка и подредеността на Швейцария. Разговарях с него, благодарение на проф. Рени Йотова, делегиран представител на Международната организация на франкофонията.


Изненадващо е как успява да смеси ведно толкова различни култури като сенегалската и швейцарската и да ги превърне в изкуство.

Момар Сек разказва за родината си, която напуска на 23 години, за да учи рисуване в Женева, но остава свързан с африканските си корени. Той добавя, че през декември средната температура на въздуха е 21 градуса, а на водата 24 и Сенегал е отлично място човек да избяга от студа в държавата, където изповядват философията Тераанга – топло гостоприемство.


Снимки: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25