Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация

За реконструкцията на психиката и ролята на психоаналитичната психотерапия

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

На 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията. Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация. Съществуващата в момента регулация е плод на доброволните усилия на професионалната общност в България и не е скрепена със закон. 

Затова, ако имате нужда от психотерапия, трябва сами да откриете правилно обучения специалист. Той трябва да има висше образование в сферата на психологията или медицината, и да е преминал допълнителна квалификация по определен вид психотерапии при сертифицирани преподаватели, както и през лична терапия. Гледайте да е част от стабилна общност от единомишленици, а тази общност да е част от някакво наднационално цяло, известно и признато по света. 

Идеята да се доверите на терапевт, който е измислил многообещаващ метод, основал школа и съответното сдружение, чийто единствен член е той самият, е малко хазартна. Така че – проучвайте добре.

За мисията на психотерапевта да се влиза надълбоко в несъзнаваното от пациента – в "Нашият ден" разказва Ваня Ранкова, клиничен психолог, психоаналитичен терапевт, един от учредителите и част от управлението на Дружеството по психоаналитична психотерапия.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Черноморски стриди

Коста и Петър Петрови, баща и син от Варна, отглеждат стриди в басейна на Черно море, край брега на село Кранево. Начинанието им има своите успехи и предимства – вкусът на стридите, растящи в Черно море, е своеобразен и специфичен, а качеството им е безспорно. За разлика от закътаните фиордни заливчета на европейските брегове на Атлантика, Черно море..

публикувано на 03.08.25 в 11:05

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 03.08.25 в 09:35
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Борбата с диктатурите е борба с хора, които искат да крадат, убиват, лъжат

Съвременните диктатури, разпада на либералната демокрация и ролята на журналистите в борбата с пропагандата – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , философ и преподавател във ФЖМК на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Опасността от автократски режими беше изразена достатъчно ярко и професионално от..

публикувано на 03.08.25 в 08:55
Петър Ганев

Петър Ганев: Промените в Закона за еврото се правят с цел концентрация на власт

Промените в Закона за еврото коментира в "Мрежата " по програма " Христо Ботев " Петър Ганев от Института за пазарна икономика "Всичко това се прави с идея за концентрация на власт. Използва се момента да се концентрира власт в институции, в Министерски съвет, въобще в правителството, най-общо казано. Генералната репетиция в..

публикувано на 02.08.25 в 08:55