Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тракторист от Попово попадна на запазен римски гроб

| обновено на 28.11.23 в 09:19
Снимка: Исторически музей Попово

В един обикновен ден, когато тракторист от Попово започва да оре нива, никой не си представя на какво открития ще се натъкне ралото на трактора. Този момент би могъл да се нарече епизод от живота, в който археологическият сезон в региона не успя да приключи поради ново и вълнуващо открие.

Археолозите бързо се включват в проучването на находката, който се оказа напълно запазен римски зидан гроб, може би част от голям некропол на територията на Община Попово. По преценките на специалистите, гробът датира от 2-ри до 3-и век след Христа и привлича вниманието с качествения си зидан градеж. Предварителните наблюдения на археолозите сочат, че този гроб не е бил предназначен за случаен човек заради структурата и изработката му.


Владимир Иванов, директор на Историческия музей в Попово, сподели в ефира на “Нашият ден“, че всички институции, свързани с опазването на културното наследство, са уведомени за откритието. Очаква комисия от Министерството на културата скоро да посети местопроизшествието и даде указания за следващите стъпки, включително и геофизическо проучване на терена.

Интересното откритие породи много въпроси и очаквания сред археолозите. Може би този римски гроб е само началото на по-големи археологически открития, може би дори на цял некропол. Остава да видим как ще се развие историята и какви тайни ще ни разкрие той.

По думите на Владимир Иванов всяка следваща стъпка в разкопките се извършва в съответствие с Закона за културното наследство и с грижа към запазването на нашата историческа и културна стойност.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимка: Исторически музей Попово

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47