България е първата страна от т.нар. “нови страни членки в ЕС“, която създава свой Икономически и социален съвет (ИСС). Той е платформа за постигане на съгласие между работодатели, синдикати и неправителствени организации. Преди 20 години, на 10 декември, е било първото заседание на Съвета, сподели в интервю за БНР Зорница Русинова, неговият председател.
Гостувайки в предаването "Нашият ден", председателката на Съвета подчерта важността на този консултативен орган за демократичния процес в страната. Той предоставя възможност на гражданите да участват във формулирането на становища и решения, свързани с работата на Народното събрание, изпълнителната власт и президентството, чрез представителите им в работодателски организации, синдикати и неправителствени организации.
По думите на Русинова през последния период екипът се фокусираха върху три основни приоритета – постигането на по-зелена, по-дигитална и по-социална България. Техните становища, анализи и работа се стремят да допринесат за постигането на тези цели.
Според нея е важно да се подчертае, че Икономическият и социален съвет представлява трите страни – работодатели, работници и граждански представители, което го прави уникален в контекста на съвременното общество. В днешно време, когато политическите разделения и гледни точки често доминират, този съвет може да служи като пример за търсене на съгласие и сътрудничество.
Русинова обясни в предаването, че Съветът работи по два основни начина – по искане на изпълнителната, законодателната власт и президентството, или по собствена инициатива. Неговата работа включва множество теми и актове, които имат значение за бъдещето на страната и за благополучието на нейните граждани. В този контекст 20-годишнината на Икономическия и социален съвет е повод за отбелязване и размисъл.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg