Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мовембър или време за мъже…

Акад. Чавдар Славов
Снимка: Кирил Чобанов

Тематичен разговор с акад. Чавдар Славов, ръководител на Клиниката по урология и андрология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". В диалога с известния лекар и учен поставихме акцент върху познати проблеми: уголемената простата (ДПХ), онкологичните диагнози в урологията, симптоматиката, анамнезата и лечението. Мъжете трябва да бъдат не само информирани, но и мотивирани да ходят на профилактичен преглед. Той включва различни етапи – от туширане на простатната жлеза до кръвен туморен маркер, известен като простатно-специфичен антиген (PSA).

Говорихме и за лекарствената и "добавъчната" терапия, като в диалога се включи редакторът Кирил Чобанов с въпроси за различните хранителни добавки и техния реален ефект.

"Тази често подвеждаща, но агресивна реклама е предпоставка хиляди мъже да се самолекуват, а това носи определени рискове. Има продукти с доказан ефект, които са достъпни без рецепта, но дори и тогава те трябва да бъдат предписани от лекар – поясни акад. Славов и добави – тези препарати не са преминали през клинични изпитания, но добрият уролог е проследил положителното въздействие на някои от тях и смело може да ги препоръча."

В поредното издание "За здравето" включихме и проф. Ива Петкова с информация за провеждащия се Национален симпозиум на тема "Интрабулбарни тумори". Един от най-изявените специалисти по очни болести поясни, че подобна проява се провежда за пръв у нас, но това е особено важна стъпка: "Злокачествените заболявания в областта на офталмологията са изключително сложна за лечение и диагностика патология, която, за съжаление, засяга както хора в напреднала възраст, така и деца" – поясни проф. Петкова.


В духа на основната тема, посветена на борбата с рака на простатата, продължихме разговора с акад. Чавдар Славов, и засегнахме теми като начина на живот, спорта, ползата от пешеходните разходки и правилния хранителен режим. 

Какво представлява брахитерапията и кога бива прилагана? – попитахме акад. Славов, който прилага метода от няколко години по най-съвременен европейски алгоритъм. Направихме разграничение в лечението с различните дози брахитерапия – високо- и нискодозова. Оказва се, че прилаганият от нашия гост метод включва ниските терапевтични дози, което води до много по-голям лечебен ефект. Детайли от разговора бяха и някои особености при урологичните болести, които включват географски, расови и наследствени фактори.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37