Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

XI Национални награди за правосъдие 2023

Доц. Юлия Захариева с Голямата награда за цялостен принос в правосъдието

На 1 декември в бляскава и интелигентна атмосфера ще се проведат XI Национални награди за правосъдие. Церемонията е заедно с Благотворителен бал на юристите в подкрепа на децата с церебрална парализа и на семействата с репродуктивни проблеми, организирано е от Балканска медийна асоциация, а БНР и предаването "Законът и Темида" са медиен партньор на събитието, което няма аналог в световен мащаб.

Кои са наградените в тазгодишните Национални награди за правосъдие? Кои са асоциациите и институциите, които подкрепят събитието?

Нина Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация, разказва повече за събитието в "Законът и Темида":

Нина Никол Хамилтън, председател на Балканска медийна асоциация"Събитието се организира от Балканска медийна асоциация, но зад събитието има страшно много юристи, ангажирани в организацията извън професионалните асоциации, за да бъде събитието на високо ниво. Церемонията се прави и с помощта на Международния адвокатски съюз, Общия съд на ЕС в Люксембург, адвокатските колегии от цялата страна, Висшия адвокатски съвет, Камарата на нотариусите, Българската съдийска асоциация, Прокуратурата, Националната асоциация на медиаторите, Асоциацията на съдиите по вписвания, Асоциацията за жените адвокати, Асоциацията на синдиците в България... Те всички са дейни всяка година – адмирации за тях! Те подават наистина номинирани на много високо ниво. На журито му е все по-трудно да избира кой е победител при толкова високо ниво юристи, които имаме в страната.

На събитието ще присъства и съдия Марияна Кънчева от Съда в Люксембург. Тя участва дейно в организацията на самата вечер, връчва и някои от наградите. 

Ние не можем да си представим каква оказана чест е хора на толкова високо ниво да приемат награда от български национални правосъдни награди. Това е страхотно признание не само за България, а и за българското правосъдие. Така е и с главния прокурор на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши, която ще приема награда за европейско правосъдие тази година. Не присъства на церемонията единствено заради съвпадението с друго голямо международно събитие. 

Един от най-ерудираните специалисти в областта на европейското и международното право в България – доц. д-р Юлия Захариева, ще е тазгодишният носител на голямата награда за цялостен принос в правосъдието. Призът ще ѝ бъде връчен по време на Националните правосъдни награди, които са част от Благотворителния бал на юристите, от нейния ученик конституционният съдия проф. Атанас Семов. Тази година събитието, което се превърна в традиция през последните 10 години, ще се проведе на 1 декември в хотел “Маринела”.

Заслугите на доц. д-р Юлия Захариева в областта на европейското право са безспорни и широко известни в интелектуалните и академичните среди. Именно тя създава изцяло новата за България дисциплина “Правото на Европейския съюз” в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски"."

Още за другите наградени и други подробности – чуйте целия разговор от звуковия файл.  

Снимки – temida.tv




По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39