Случаят на транс жената Габриела Банкова в ефира на "Нашият ден" коментира Галина Лачева, координатор на Солидарен кръг за взаимопомощ срещу джендърното насилие "Не си сам(А)".
"На практика джендърното насилие не се назовава правилно у нас, понеже е неправилно преведено само по себе си. В крайна сметка се явявам един от оцелелите от такъв тип насилие. То се основава точно на злоупотреба по отношение на овластеността, на силата, контрола спрямо недоминантни групи по отношение на родовите разделения в културата", казва тя.
По думите ѝ мъжкият род доминира в един такъв патриархален, социален контекст, задава модели на поведение и отношение към другите, които са в крайна сметка са недемократични и поругаващи принципите на равнопоставеността, когато това намира крайно изражение под формата на насилие, то полагаемо се назовава "джендърно".
Тя допълва, че в процеса на израстване всеки един от нас започна да развива своята личностно социална идентичност и се изгражда като самостоятелна единица в обществото. Това е много обозрим процес в пубертета и юношеството, когато започва ярко да се изразява родовата идентичност, което те прави мъжествен или женствен.
Когато става въпрос за трансхора, сякаш реакцията на голяма част от обществото е уплах.
"Все още са недостатъчно гласовете в медийно отношение, които дават шанс да се говори за нещата с истинските им имена и дават глас на компетентните. Дават глас на пряко засегнатите от конкретни решения, когато иде реч на личностно социалната идентичност на хора като Габриела Банкова", посочва тя.
Габриела Банкова проведе 12-дневна гладна стачка пред Съдебната палата, защото Софийският районен съд е постановил отказ по молбата ѝ за промяна на данните ѝ за пол в регистрите за гражданско състояние (т.нар. "промяна на юридическия пол"). Тя беше на няколко пъти арестувана и освободена, защото не можеше да представи актуална лична карта.
Тя една от многото хора в България, родени с един генитален пол, но живеещи с психичен (невроцеребрален) пол, който не съответства на тялото им. Част от тези хора живеят в ежедневни страдания от това несъответствие и желаят да приемат външен вид, имена и местоимение, съответни на самоопределението им, както и държавата да признае това самоопределение като социално по-значимо от гениталния им пол.
И досега държавата отказва да направи това след решения на Конституционния съд и на Върховния касационен съд, които преградиха достъпа на трансхората в България до процедура за промяна на вписаните в регистрите за гражданско състояние данни за пола им.
Чуйте повече в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg