В страната не достигат близо 17 000 медицински сестри. Няма област в страната, в която медицинските сестри да са достатъчни, като само в София са необходими още над 2500, а в Пловдив те са над 1400. Това сочат данните от проучване на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет.
"Недостигът е много по-голям, но поради събирането на различни статически данни, както се съобщава 17 000 и съобразно нашия регистър, нуждите на страната са повече от 30 000", това казва в ефира на "Нашият ден" Милка Василева, председател на БАПЗГ.
По думите ѝ, когато младият човек получи своята диплома от университета и започне работа, той трябва да получи една достойна заплата, с която да може да живее. Да знае какво значи тази професия и да има възможност за кариерно израстване, за продължаващо обучение и да работи при добри условия.
Повече от 10 години от съсловната организация настояват за законодателни промени, които да позволят създаването на практики по здравни грижи на медицински сестри, акушерки, фелдшери, лекарски асистенти и рехабилитатори.
"Заплащането на труда на медицинските сестри, акушерките и останалите специалисти по здравни грижи, както и възможностите за практикуването на професията, не се изпълняват. И поради факта, че нашите дипломи получават автоматично признаване в Европа, нашите колеги предпочетоха да напуснат страната и да работят при по-добро заплащане и най-вече безкрайно уважение към професията", посочва още тя.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg