Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Почекански за бюджета за култура: Не искаме чудо, а да бъдем чути!

| обновено на 06.12.23 в 12:02
Илюстративна снимка
Снимка: БТА

Синдикатите в сектора на културата в България изразиха своето недоволство по отношение на ниските бюджети за културната сфера, обединявайки се в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!".

Председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци към КНСБ, Станислав Почекански, обясни исканията на синдикатите в три основни точки. Първата точка засяга законодателни промени, които да гарантират, че културните институции в областта на сценичните изкуства могат да получават справедливи доходи и възнаграждения за своя труд. Това включва правото на институциите да получават част от приходите от продадени билети.

Втората точка се отнася до увеличение на бюджета за културата. Според синдикатитев момента България отделя едва 0,4% - 0,5% от своя БВП за културната сфера, което считат за "обидно нисък процент”.

Третата точка се отнася до общинските културни институции и тяхното финансиране. Множество от тези институции са оставени на ограничените възможности на общините, а държавата не изпълнява своята роля в тяхното финансиране и развитие.

Станислав Почекански

По неговите думи синдикатите са разочаровани от предложения бюджет за култура, който не отразява техните искания, въпреки предходните срещи и предложения, направени в Министерството на културата. Те се надяват, че този път протестиращите ще бъдат чути от правителството и това ще доведе до промени в културната политика на страната.

"Не смятам, че е необходимо чудо, а просто да бъдем чути. Назад в годините многократно сме правили срещи и работни групи и различни формати, в които сме доказвали, включително и писмено, с внесени предложения, нашите искания, а те са прости и са свързани с трите големи групи", посочва той.

"Нишката се къса на много места и не искат да ни чуят, въпреки нееднократните срещи и предложения в Министерството на културата, затова започваме от там шествието. Бяхме останали с впечатлението, че нашите искания ще влязат в проекта за Държавен бюджет на Република България, но когато го видяхме, имах усещането, че са забравили за срещата с нас, която се състоя по-рано. От Министерството на културата е бил предложен по-адекватен бюджет, който е бил отхвърлен от Министерство на финансите, но и в него нашите искания, основно тази, свързани с общинските културни институции, ги няма", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00