За четвърти път Антикорупционният фонд връчи наградата си "Червена линия". Получават я журналисти от печатни издания, електронни и онлайн медии, които чрез свои материали са осветили случаи на корупция и са допринесли за утвърждаване на принципите на върховенство на правото в България.
Емилия Димитрова от платформата "За истината" спечели наградата за "Регионална журналистика". Тя бе отличена за серията от публикации, посветени на състоянието и управлението на Държавната психиатрична болница в Севлиево. Емилия Димитрова даде своето първо интервю на "Мрежата", часове след като получи наградата.
Истината "За истината"
"Работя в тази платформа от самото ѝ начало. Тя беше създадена с идеята да даде трибуна на регионални журналисти от вътрешността на страната. Повечето от нас имат собствени сайтове или медии, а някои имат и печатни издания, но така или иначе, говорейки за това, което се случва в регионите, в които живеем и работим, ние не постигаме необходимата публичност, защото правим разследвания, правим критична журналистика, всъщност всичко, което аз обичам да казвам, че е честна и качествена журналистика, но кръгът си остава затворен. Това правим ние в "За истината". Ние сме в различни краища на страната, но ни обединява истината и желанието да правим журналистически разследвания, все още. Това, че не ни е страх да казваме нещата такива, каквито ги виждаме и каквито смятаме, че трябва бъдат, е обединяващото между нас.
И ставаме все повече, което е хубаво."
Препъникамъните пред регионалната журналистика
"Те са едни и същи от много години, може би от времето, когато се започна това целенасочено бавно убиване на регионалната журналистика. Всички очакват да кажа, че това е свързано с липсата на финансиране и ще са прави, но за мен, на първо място, е отношението към критичния журналист в регионите във вътрешността на страната и игнорирането на журналистите от властта, пренебрегването на работата ни, отношението към нас, най-общо казано.
Аз винаги съм казвала, че отношението поражда отношение. В момента, в който нас явно, тенденциозно и абсолютно открито ни игнорират от случващите се събития в местата, в които работим, лишават ни информация, дори от най-елементарните прессъобщения, които редовно пристигат от институциите, но които при нас не пристигат, с това, че не ни канят на пресконференции, с това, че нямаме информация дори за регулярната среща – готова ли е Общината за зимната обстановка, дали пътищата са готови за зимата, са онези дребни неща, които те карат да се чувстваш изолиран и понякога убиват желанието да работиш.
Но за да не звуча прекалено емоционално, то ще кажа, че в Севлиево, където работя аз, има някакво раздвижване след последните местни избори и властта прояви желание да общува със Севлиево онлайн, която е създадената от мен медия. На 13-ата година те разбраха, че няма как да игнорират една медия, която е най-четената в общината. Но това е битка, ежедневна, ежечасна битка с управлението."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – АКФ
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg