Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

142 години от създаването на първия професионален театър у нас

| обновено на 11.12.23 в 10:05
Драматичен театър в Пловдив
Снимка: Уикипедия

На днешната дата през 1881 година в прекрасния град Пловдив се случва нещо историческо и значимо за българската култура – създава се първият професионален театър в България. Той носи името на Николай Масалитинов, артист и режисьор, смятан за родоначалник на съвременната театрална школа в нашата страна. През годините театърът става символ на изяществото и културното богатство на Пловдив.

За почит към този важен момент в историята на българския театър и за предстоящото представяне на книгата "Пловдивска театрална хроника", която събира спомените на един от първите актьори и изследователи на зараждането на театъра в Пловдив, Георги Миятев, проведохме разговор в предаването "Нашият ден" с драматурга Александър Секулов.

В интервюто Секулов сподели, че последните години Пловдивският театър прави огромни усилия, за да поддържа и разширява театралната памет. Създава се първият театрален музей, който е достъпен за посещение, особено за ученици, които показват голям интерес към българската театрална история.

От разказа му става ясно, че създаването на първия професионален театър в България е било необичайно и несравнимо с историята на театралните институции в други държави. "Обикновено театрите се създават от богати хора, управляващи или крале", казва той. В случая на Пловдивския театър, той бива основан три години след Освобождението на България, от хора от града, които решават, че първото нещо, което следва да направят, е да създадат театър. Театърът в Пловдив се ражда от страстта и предаността на хората към изкуството, и то е нещо, което трябва да се отбелязва и уважава.

Александър Секулов говори и за намеренията на театъра да поддържа жива театралната памет. В този контекст той разкри, че преди около година е открит уникалният ръкопис на Георги Миятев, който съдържа 558 страници и започва със спомените на автора преди Освобождението. Ръкописът се явява истинска съкровищница, представляваща летопис на създаването на театралното изкуство в Пловдив, но и в България. Секулов обяви ръкописът за безценен, тъй като разкрива тъмните години от началото на българския театър, първите 50. Георги Миятев е един от пионерите на Пловдивския театър. Той постъпва в "състава" през 1894 г., когато тепърва се разпалва истинското желание за професионален театър в града.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56