Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на планините

Момчил Цветанов: Строеж на хижа е по-голяма заплаха от изхвърлена пластмасова кофичка в планината

| обновено на 11.12.23 в 11:37
Снимка: БГНЕС

На 11 декември се отбелязва Световният ден на планините. През 2003 г. генералната асамблея на ООН фокусира вниманието към проблемите на развитието на планинските райони и необходимостта от оказване на помощ на хората, живеещи в планините.

Все повече се признава, че планините са уязвими екосистеми, имащи глобално значение, като източник на по-голямата част на световните запаси на прясна вода. В Международния ден на планините имаме възможността да се замислим за важността на опазването на планинските екосистеми и за поведението ни към тях. В "Нашият ден" разговаряме с планинския водач и инструктор по оцеляване Момчил Цветанов, който сподели своите мисли за това как трябва да се държим в планината, за да запазим природата. 

Момчил Цветанов подчертава, че планините са място, на което се срещат различни общности, включително планинари, местни жители, ловци, природолюбители и природозащитници. Този разнообразен микс от хора има важна роля в опазването на планинските региони. Той подчертава важността на отговорното отношение към природата и посочва, че терминът "екология" не трябва да бъде използван за спекулации или за бизнес, а за активно участие в опазването на околната среда.

"Но понятието се превръща в бизнес и в инструмент за влияние върху масите и сцена на популизъм. Голям проблем е изхвърлянето на една пластмасова кофичка, но никой не обръща внимание, че ако се направи една хижа и всичките перилни препарати от миещите се ръце на туристите отиват в земята, това е много по-страшно, отколкото една изхвърлена чашка. Тази спекулация на баланса "кое е по-важно" променя нещата изключително много", посочва той.

В интервюто си Цветанов подчертава и важността на правилното изхвърляне на боклук и отпадъци, като придава специално значение на вредните вещества, които могат да се отделят в почвата и водите на планината. Този аспект на екологията трябва да бъде взет предвид, тъй като вредата може да бъде значителна.

Най-важното според Момчил Цветанов е да имаме критично мислене и да разберем важността на нашата роля в опазването на природата. Това изисква постоянно образование и информираност, за да можем да вземаме информирани решения и да сме отговорни към планетата и бъдещите поколения.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50